Ukrayna için 450 milyon dolarlık yardım paketi, dört uzun menzilli roket sistemini daha içeriyor


Beyaz Saray Perşembe günü, Donbass’ta Rusya ile savaş devam ederken, Ukrayna için dört Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemini (HIMARS) içeren 450 milyon dolarlık bir yardım paketini duyurdu.

ABD’nin daha önceki bir yardım paketinde duyurduğu dört HIMARS, bu hafta Ukrayna’ya ulaştı.

Doğu Ukrayna’daki savaşta, ateş gücü söz konusu olduğunda Ruslar sayısal bir avantaja sahip. ABD, Ukrayna’ya yardım etmek için önce Obüsleri gönderdi ve o zamandan beri daha uzun menzilli ve daha doğru HIMARS’ı göndermeye başladı.

Perşembe günü açıklanan pakette HIMARS’a ek olarak 36.000 mermi, taktik araç, 2.000 makineli tüfek ve 1.000’den fazla bombaatar bulunuyor. ABD, Rusya’nın işgalinin başlangıcından bu yana Ukrayna’ya yaklaşık 6,1 milyar dolar yardım taahhüt etti.

HIMARS’ı içeren ilk sevkiyatı duyururken, Savunma Politikalarından Sorumlu Müsteşarı Dr. Colin Kahl, “HIMARS ve onlarla birlikte gelen güdümlü mühimmat, Ukrayna’nın Ukrayna toprakları içindeki bu savaş için ihtiyaç duyduğu herhangi bir hedefi menziline sokmasına izin verecek. ”

01himar.jpg
A Battery 1. Tabur, 14. Topçu Alayı, 75. Topçu Tugayına atanan askerler, 8 Haziran 2022, Fort Carson, Colorado’da Ivy Mass’ı desteklemek için Yüksek Hareketli Topçu Roket Sisteminde (HIMARS) canlı mermiler atıyorlar.

ABD Ordusu fotoğrafı, Spc. Collin MacKown


Ukraynalı liderler, ABD’ye sistemlerin Rusya’ya saldırmak için kullanılmayacağına dair güvence verdi.

ABD’nin HIMARS’ın ilk sevkiyatıyla birlikte gönderdiği mühimmatın menzili 70 kilometreye kadar, M777 Obüslerinin menzilinin iki katından fazla, ancak yüzlerce kilometreye ulaşabilen uzun menzilli Gelişmiş Taktik Füze Sistemlerinden (ATACMS) daha az. .

Kahl bu ayın başlarında yaptığı açıklamada, “Mevcut savaş için yüzlerce ve yüzlerce kilometre menzile sahip sistemlere ihtiyaç duyduklarını değerlendirmiyoruz ve biz de bu şekilde karar verdik.”

Ukrayna kuvvetleri HIMARS kullanmadığı için ABD, Ukrayna dışındaki Ukraynalılar için yaklaşık üç hafta süren bir eğitim düzenledi. ABD, eğitimin hızlı bir şekilde başlayabilmesi için dört HIMARS’ı Avrupa’da önceden konumlandırdı ve ilk 60 Ukraynalı geçen hafta eğitimden mezun oldu.

HIMARS, günde 100 asker kaybeden Ukrayna için bir öncelik. HIMARS, Ukraynalıların yüksek değerli Rus hedeflerini uzaklardan vurabilmeleri için genişletilmiş menzil ile daha hassas güdümlü hedefleme sağlar.

Rusya da sayısal üstünlüğüne rağmen önemli kayıplar alıyor. Rusya Savunma Bakanlığı aylardır tahmini zayiat vermemişti, ancak Genelkurmay Başkanı General Mark Milley geçen hafta Rusya’nın zırhlı kuvvetlerinin %20-30’unu kaybettiğini ve “muazzam miktarda zayiat verdiğini” söyledi. “

Doğudaki çatışma sokak sokak, aylar sürebilecek bir savaş olarak tanımlandı. yoksa yıllar. ABD, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana Ukrayna’ya 5,6 milyar dolardan fazla güvenlik yardımı sağladı. Kongre geçtiğimiz günlerde onayladı Ukrayna’ya 40 milyar dolarlık güvenlik paketi bu, yaz boyunca daha fazla yardım gönderisine izin verecek.Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/ukraine-aid-package-long-range-rocket-systems-this-week/

Yorum yapın