Ukrayna savaş haberleri en son: İngiltere, Rus tehdidinin Kiev tarafından Karadeniz’de ‘etkisiz hale getirildiğini’ söylediUkrayna savaş haberleri en son: İngiltere, Rus tehdidinin Kiev tarafından Karadeniz'de 'etkisiz hale getirildiğini' söyledi

Aktör Ben Stiller, Ukraynalı mültecileri desteklemek için UNHCR ile çalışırken Lviv’de görüldü

İngiltere Savunma Bakanlığı (MoD), Ukrayna’nın Rusya’nın kuzeybatı Karadeniz’de oluşturduğu tehdidi “büyük ölçüde etkisiz hale getirdiğini” söyledi.

MoD, en son askeri güncellemesinde, Kiev’in Ruslara karşı ilk kez batıdan bağışlanan Harpoon gemisavar füzelerini başarıyla kullandığını ve 17 Haziran’da Snake Island yakınlarındaki bir ikmal görevindeyken deniz römorkörü Spasatel Vasily Bekh’i imha ettiğini söyledi.

MoD, bu tür eylemler yoluyla Ukrayna’nın “Rusya’nın Odesa bölgesini denizden risk altında tutmayı içeren işgal için orijinal operasyonel tasarımının uygulanabilirliğini baltaladığını” da sözlerine ekledi.

Ukrayna’nın Luhansk eyaleti valisi, başka yerlerde, doğu Donbas bölgesindeki durumun “son derece zor” olduğunu söyledi ve Rusya’nın geniş çaplı bir saldırıya hazırlandığı konusunda uyardı.

Pazartesi akşamı konuşan Ukrayna cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky, Moskova’nın Perşembe ve Cuma günleri yapılacak bir AB zirvesi hazırlıklarında saldırılarını artırmasının muhtemel olduğunu söyledi.

“Lysychansk, Sievierodonetsk, tüm bu alanı savunuyoruz, en zor olanı. En zor mücadeleyi orada yaşıyoruz” dedi. “Ama orada güçlü adamlarımız ve kızlarımız var.”

1655798632

Rusya, Litvanya’nın demiryolu mallarını engellemesinin ardından Kaliningrad’da güvenlik görüşmeleri yaptı

Rusya Güvenlik Konseyi başkanı, Litvanya’nın Rusya’dan mal gönderilmesini engellemesinin ardından Kaliningrad yerleşim bölgesine gitti.

RIA haber ajansına göre, Nikolai Patrushev bölgedeki güvenlik durumuyla ilgili bir toplantıya başkanlık edecek.

Bu, Kremlin’in Litvanya’ya karşı “açıkça düşmanca” bir hareket olarak adlandırdığı eylemde bulunabileceği konusunda uyarmasının ardından geldi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Kaliningrad bölgesi ile Rusya Federasyonu’nun geri kalanı arasındaki Litvanya üzerinden kargo geçişinin yakın gelecekte tamamen restore edilmediği takdirde, Rusya’nın ulusal çıkarlarını korumak için harekete geçme hakkını saklı tuttuğunu söyledi.

Rory Sullivan21 Haziran 2022 09:03

1655797362

ISW: Rusya, Sievierodonetsk’e yönelik saldırılarını artıracak

Rusya, Sievierodonetsk’teki operasyonlarını büyütmeye hazırlanırken, Savaş Araştırmaları Enstitüsü’nün (ISW) son raporu şöyle:

Rory Sullivan21 Haziran 2022 08:42

1655796039

Başbakan: Gürcistan NATO’ya katılmak istiyor

Başbakan, Gürcistan’ın NATO’ya katılmak istediğini ancak önce Kremlin ile olan toprak anlaşmazlıklarını çözmesi gerektiğini söyledi.

Irakli Garibaşvili, bu yorumu Salı günü Katar’da düzenlenen bir ekonomi konferansında yaptı.

Rory Sullivan21 Haziran 2022 08:20

1655795003

Rusya Nobel Barış Ödülü sahibi Ukraynalı mülteciler için para toplamak için 84 milyon sterline madalya sattı

Rus Nobel Barış Ödülü sahibi, madalyasını rekor bir rekor olan 103,5 milyon $ (84 milyon £) karşılığında açık artırmayla sattı ve geliri Ukraynalı mültecilere yönelik yardım programlarına bağışlanacak.

Rusya’nın kalan bağımsız gazetelerinden Novaya Gazeta’nın editörü Dmitry Muratov, 2021’de ödüllerin ortak sahibi oldu.

Ödülü, ABD’de Heritage Auctions tarafından açık artırmaya çıkarıldı ve şöyle dedi: “Bu ödül, sunulacak diğer herhangi bir açık artırma teklifinden farklı.

“Bay Muratov, Novaya Gazeta’daki personelinin tam desteğiyle, madalyasını bir koleksiyon olarak değil, milyonlarca Ukraynalı mültecinin hayatını olumlu yönde etkileyeceğini umduğu bir olay olarak açık artırmaya çıkarmamıza izin veriyor.”

Rory Sullivan21 Haziran 2022 08:03

1655792757

Ukrayna, Donbas’ta Rusya’nın ‘fırtınasına’ hazırlanıyor

Bölge valisi, Rusya’nın Pazartesi günü Luhansk’ta bir miktar toprak kazandığını ve büyük çaplı bir saldırıya hazırlandığını söyledi.

Serhiy Gaidai, “Fırtına öncesi sessizliktir” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Moskova’nın bu hafta yapılacak bir AB zirvesi öncesinde saldırılarını artıracağını söyledikten sonra geldi.

“Lysychansk, Sievierodonetsk, tüm bu alanı savunuyoruz, en zor olanı. En zor mücadeleyi orada yaşıyoruz” dedi. “Ama orada güçlü adamlarımız ve kızlarımız var.”

Bu arada Luhansk’ta Rus yanlısı bir ayrılıkçı olan Rodion Miroshnik, Kremlin güçlerinin savaş halindeki Sievierodonetsk kenti yakınlarındaki Lysychansk’a doğru ilerlediğini söyledi.

Telegram’da “Önümüzdeki saatler bölgedeki güçler dengesinde önemli değişiklikler getirmeli” dedi.

Rory Sullivan21 Haziran 2022 07:25

1655791349

İngiltere, Ukrayna’nın Rusya’nın Karadeniz’i kontrol etmesini durdurduğunu iddia etti

İngiltere Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın kıyı savunma kapasitesinin, işgali sırasında Rusya’nın denizi kontrol etme girişimlerini büyük ölçüde etkisiz hale getirdiğini iddia etti.

Savunma bakanlığı son istihbarat güncellemesinde, “Ukrayna kıyı savunma kabiliyeti, Rusya’nın deniz kontrolü kurma ve kuzeybatı Karadeniz’de deniz gücü projelendirme kabiliyetini büyük ölçüde etkisiz hale getirdi” dedi.

Ukrayna’nın sergilediği bu avantajın “Rusya’nın Odesa bölgesini denizden risk altında tutmayı içeren işgal için orijinal operasyonel tasarımının uygulanabilirliğini baltaladığını” ekledi.

Bu, Ukrayna kuvvetlerinin Rus deniz kuvvetleriyle çarpışmak için batıdan bağışlanan Harpoon gemisavar füzelerini ilk başarılı şekilde kullandıklarını iddia etmelerinden sadece birkaç gün sonra geldi.

İngiliz savunma bakanlığı, “Saldırının hedefi neredeyse kesinlikle, kuzeybatı Karadeniz’deki Yılan Adası’na silah ve personel taşıyan Rus deniz römorkörü Spasatel Vasily Bekh idi” dedi.

Açıklamada, “Bir ikmal görevi sırasında Rus gemisinin imha edilmesi, Rusya’nın Snake Island’ı işgal eden güçlerini desteklemeye çalışırken karşılaştığı zorlukları gösteriyor.”

Bakanlık, bunun, Ukrayna kruvazörü Moskva da dahil olmak üzere bir dizi Rus gemisinin çatışma sırasında hasara uğraması veya imha edilmesinin en sonuncusu olduğunu söyledi.

Arpan Rai21 Haziran 2022 07:02

1655789239

Ben Stiller, Dünya Mülteciler Günü’nde Ukrayna’yı ziyaret etti ve Zelensky’ye ‘kahramanım’ dedi

Polonya ve Ukrayna’ya sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren Amerikalı aktör Ben Stiller, savaşın vurduğu ülkenin cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky’nin “kahramanı” olduğunu söyledi.

Stiller, güvenliği aramanın bir hak olduğunu ve herkes için desteklenmesi gerektiğini söyledi.

56 yaşındaki oyuncu, Instagram hesabından bir video paylaşarak, “Merhaba, ben Ben Stiller ve burada Ukrayna’dayım. Savaştan etkilenen insanlarla tanışıyorum ve hayatlarını nasıl değiştirdiğini duyuyorum.”

Stiller, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) – BM mülteci ajansı – için uzun vadeli bir İyi Niyet elçisidir ve Dünya Mülteciler Günü’nde Ukrayna’yı ziyaret etmiştir.

Hikayenin tamamını buradan okuyun:

Arpan Rai21 Haziran 2022 06:27

1655788713

1500’den fazla Ukraynalı Rus hapishanelerinde tutuluyor – yetkililer

Ukrayna başbakan yardımcısı Iryna Vereshchuk, 1500’den fazla Ukraynalı sivilin şu anda Rusya’daki hapishanelerde tutulduğunu söyledi.

Bayan Vereshchuk bir haber brifinginde, “Onlar Kursk, Rostov’dalar, hapisteler, tutulmamaları gerektiği halde savaş esiri olarak tutuluyorlar” dedi.

Bu siviller arasında Ukraynalı rahipler, gönüllüler, aktivistler, gazeteciler ve yerel yönetim kurumlarının başkanları olduğunu da sözlerine ekledi.

Arpan Rai21 Haziran 2022 06:18

1655787159

Ukrayna savaşı dört ayı işaretlemek üzere: Cepheden görüntüler

Ukrayna’daki savaş bu hafta dört ayı geçecek ve Rusya, ülkenin doğu kesimindeki toprak parçalarını ele geçirme çabalarını yoğunlaştırmaya devam edecek.

Yetkililer, Rusya büyük çaplı bir saldırı başlatmak için gerekli rezervleri topladığı için, tüm cephe hattı boyunca Luhansk’taki durumu “son derece zor” olarak nitelendirdi.

Pazartesi günü itibarıyla yetkililer, Rus güçlerinin yaklaşmakta olan bir AB zirvesi öncesinde Donbas’taki iki önemli şehre saldırılarını yoğunlaştırdığını söyledi.

Rusya, Ukrayna’daki eylemini “özel askeri işgal” olarak nitelendiriyor.

İşte Pazartesi gününden itibaren Ukrayna’daki savaşın bazı görselleri.

Druzhkivka’da mermi isabet eden bir yapıdan alevler yükseliyor

(Getty Resimleri)

İnsanlar zaten bir yapıya çarptıktan sonra yukarıda bir mermi ıslığı gibi siper alıyor

(Getty Resimleri)

Ukrayna’nın Pokrovsk kentinde Rusya ile ön cephedeki savaştan kaçmaya çalışan tahliye edilenleri alan bir trene yaşlı bir kadına yardım ediliyor.

(Getty Resimleri)

Askerler, Ukrayna’nın Bakhmut kenti yakınlarındaki otoyolda sürüklenen bir tanka biniyor.

(Getty Resimleri)

Ukraynalı askerler, Kiev bölgesindeki Dmytrivka köyünün dışında tahrip olmuş Rus tanklarını topladı

(Getty Images aracılığıyla AFP)

Liubotinsky Demiryolu Taşımacılığı Lisesi çalışanları ve yerel sakinler, Kharkiv bölgesindeki Lyubotyn’de bir Rus roketinin patlaması sonucu bir idari binanın kalıntılarını yıkıyor

(Getty Images aracılığıyla AFP)

Arpan Rai21 Haziran 2022 05:52

1655785558

Ukrayna, ülkenin hırpalanmış doğusunu savunuyor, diyor Zelensky

Volodymyr Zelensky, güçlerinin, bombardıman devam ederken bile, haftalardır en ağır Rus saldırısına tanık olan ülkenin doğusunu savunduklarını söyledi.

“Odesa, Kharkiv’in yeniden bombardımanı, Donbas’ta yine vahşi saldırı eylemleri girişimleri. Bu, ancak savaş alanında yatıştırılabilecek bir kötülüktür. Lysychansk ve Sievierodonetsk’i savunuyoruz” dedi Bay Zelensky.

“Bütün bu bölge en zoru, en zor savaşlar var. Ama güçlü erkek ve kızlarımız orada. İşgalciler bize karşı eylemlerine yanıt alıyor. Bunu sağlayan orduya ve istihbarata minnettarım.”

Zelensky, tahminlerine göre Rusya’nın faaliyetlerimiz konusunda çok gergin olduğunu da sözlerine ekledi.

Arpan Rai21 Haziran 2022 05:25Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/europe/russia-ukraine-war-putin-nuclear-weapons-death-toll-b2105564.html

Yorum yapın