Ukrayna savaş haberleri güncellemesi: Rus kargo uçağı Moskova’nın batısında düştüUkrayna savaş haberleri güncellemesi: Rus kargo uçağı Moskova'nın batısında düştü

Ukrayna insansız hava aracı, Rusya’nın büyük petrol rafinerisini vurdu

Interfax haber ajansına göre, Moskova’nın batısındaki Ryazan kentinde bir Rus askeri kargo uçağının düşmesi sonucu en az üç kişi öldü.

Uçak – II-76 askeri kargo uçağı – Rus şehrine iniş yapmaya çalışırken düştü ve alev aldı.

Rusya Savunma Bakanlığı, kargo uçağının eğitim uçuşu sırasında motor arızası yaşadığını söyledi.

Bu, Avrupa Birliği liderlerinin Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından gelen cesur bir hareketle Ukrayna’yı 27 ulustan oluşan bloğa üyelik adayı olarak resmen kabul etmelerinden birkaç saat sonra geldi.

Volodymyr Zelensky, bunun “Avrupa’yı güçlendirmeye yönelik şu anda atılabilecek en büyük adım” olduğunu söyledi.

Karar, Avrupa Konseyi başkanı Charles Michel tarafından “tarihi bir an” olarak selamlandı. “Bugün, AB yolunda önemli bir adımdır” diye tweet attı ve “Geleceğimiz birlikte” dedi.

Başka yerlerde, Ukrayna ordusundan yetkililer, Rus savaşçıların, topçu tedarik hatlarını koparmaya çalışırken, savaşın vurduğu ülkenin doğusundaki önemli bir otoyolun kontrolü için güreşmeye çalıştıklarını söyledi.

1656046279

Başbakan, Ukrayna’yı ‘kötü barış anlaşmasını’ kabul etmeye zorlamaya karşı uyardı

Boris Johnson, NATO müttefiklerini Avrupa’da devam eden kuşatma konusunda uyarırken, Ukrayna’ya “kötü bir barış” anlaşmasını kabul etmesi için baskı yapmanın bir “felaket” olacağını söyledi.

Bay Johnson Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Ukraynalıları ateşkes karşılığında topraklarından vazgeçmeye davet edildikleri bir barış için kötü bir barışa razı olma ve onları teşvik etme zamanı değil” dedi.

Ekledi: “Ama kazanacaklarını düşünüyorum. Kazanacaklarını biliyorum. Bu onların ülkesi. Bunun için umutsuzca savaşıyorlar” dedi.

İngiltere Başbakanı, “şu anda dünyada çok fazla Ukrayna yorgunluğu olduğuna şüphe yok” dedi. O, Avrupa’daki G7 ve NATO müttefikleriyle görüşmeler öncesinde Ruanda’da Commonwealth liderlerinin zirvesinde bulunuyor.

Hikayenin tamamını buradan okuyun:

Arpan Rai24 Haziran 2022 05:51

1656044163

Rus kargo uçağının Ryazan’da düşmesi sonucu 3 kişi öldü

Moskova’nın batısındaki Ryazan kentinde bir Rus askeri kargo uçağının Cuma günü erken saatlerde düşmesi sonucu en az üç kişi hayatını kaybetti.

Uçak – II-76 askeri kargo uçağı – Rus şehrine iniş yapmaya çalışırken düştü ve alev aldı.

Rus Interfax haber ajansının bildirdiğine göre, gemideki toplam dokuz kişiden üçünün öldüğü doğrulandı.

Rusya Savunma Bakanlığı, kargo uçağının eğitim uçuşu sırasında motor arızası yaşadığını söyledi.

Arpan Rai24 Haziran 2022 05:16

1656043311

Michael Martin, Ukrayna’nın AB aday statüsünün ‘dayanışma mesajı’ gönderdiğini söyledi

İrlanda Başbakanı Taoiseach Michael Martin, Avrupa’nın Ukrayna’nın AB adayının statüsünü açıklayarak bir dayanışma mesajı gönderdiğini söyledi.

Martin, “Bugün Avrupa Birliği, Ukrayna halkına Avrupa ailesine ait olduğunuza dair bir dayanışma mesajı gönderiyor” dedi.

İrlanda başbakanı, Ukrayna’nın Moldova ile birlikte gelecekteki AB üyeliği için aday statüsüne hak kazandığı Avrupa Konseyi toplantısı öncesinde Brüksel’de konuşuyordu.

“Avrupa Birliği’nin genişlemesi açısından tarihi bir olay ve Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne üye olmak için aday statüsüne başvurmasının uzun süredir savunucusu olarak özellikle memnunum” dedi.

“Ukrayna için çok önemli, Moldova için çok önemli ve aslında Avrupa perspektifi açısından Gürcistan için çok önemli” diye ekledi.

Arpan Rai24 Haziran 2022 05:01

1656041685

Rusya doğuda savaş devam ederken önemli otoyolun kontrolünü ele geçirmeye çalışıyor

Ukrayna ordusundan yetkililer, Rus güçlerinin savaştan etkilenen ülkenin doğusundaki önemli bir otoyolun kontrolü için güreşmeye çalıştıklarını ve topçu tedarik hatlarını koparmaya çalıştıklarını söylediler.

Askeri yetkililer, Rusların güneybatıda Lysychansk’ı Bakhmut’a bağlayan otoyola bakan tepeleri geçmeye çalıştıklarını söyledi.

Doğu cephesindeki Ukrayna kuvvetlerine kritik bir ikmal hattıdır.

Bölge valisi Serhiy Haidai, Bakhmut-Lysychansk otoyolunun yoğun Rus bombardımanı nedeniyle kullanılmadığını söyledi.

Ukrayna kuvvetlerinin alternatif bir yoldan malzeme aldığını da sözlerine ekledi.

Arpan Rai24 Haziran 2022 04:34

1656035460

ICYMI: AB Ukrayna’ya aday statüsü veriyor

Avrupalı ​​liderler dün gece Ukrayna’yı AB’ye katılma adayı olarak resmen kabul ettiler; bu, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali tarafından tetiklenen cesur bir jeopolitik hamleydi, ancak 27 ulustan oluşan bloğun yeniden genişlemeye çalışırken büyük bir revizyona ihtiyacı olacağını hatırlattı.

Üyeliğe hak kazanmak için Ukrayna ve komşu Moldova’nın on yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen, iki günlük bir AB zirvesinde alınan karar, bloğun eski Sovyetler Birliği’nin derinliklerine ulaşma niyetini gösteren sembolik bir adımdır.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Twitter hesabından “Tarihi bir an” dedi. “Bugün, AB’ye giden yolda çok önemli bir adım” dedi ve ekledi: “Geleceğimiz birlikte.”

Katy Clifton24 Haziran 2022 02:51

1656030600

Rusya ‘açlığı silahlandırıyor’

Dışişleri Bakanı Liz Truss, Rusya’yı “açlığı silahlandırmakla” ve gıda güvenliğini Ukrayna tahıl ablukası ile “duygusuz bir savaş aracı” olarak kullanmakla suçladı.

Dün Ankara’da Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte düzenlediği basın toplantısında konuşan Truss, krizin “acil” olduğu ve “yıkıcı sonuçlardan” kaçınmak için önümüzdeki ay içinde çözülmesi gerektiği konusunda uyardı.

Batılı yetkililer daha sonra, ayın son tarihinin, küresel gıda güvenliği sorunlarını bir bütün olarak düzeltmek yerine, gelecek hasat için belirlendiğine inandıklarını söylediler.

Bu hedefin gerçekçi olup olmadığı sorulduğunda, “yapılması gereken hassas ve zor bir müzakere” olduğunu, ancak bu süre içinde tahılı hareket ettirmek için bir anlaşmaya varılabileceğini söylediler.

O zaman bir “gecikme” olacağını açıkladılar: “Deniz gemileri bu zaman diliminde teslimata başlayacak mı? Henüz görülmek üzere.”

Katy Clifton24 Haziran 2022 01:30

1656027000

Donbas’ta çatışmalar ‘şiddetli doruğa’ yaklaşıyor

Bölge valisi Serhiy Gaidai dün yaptığı açıklamada, Rus güçlerinin güneyindeki iki köyü ele geçirmesinin ardından Ukrayna birliklerinin ana cephe kenti Lysychansk’tan geri çekilmesi gerekebileceğini söyledi.

Ukrayna birliklerinin Luhansk’ta Ukrayna’nın elindeki son iki şehir olan Lysychansk ve Sievierodonetsk’ten geri çekilmesi, Moskova’yı tüm bu bölgeyi ele geçirme konusundaki temel savaş hedeflerinden birine yaklaştıracak.

Üst düzey bir yetkili Çarşamba günü yaptığı açıklamada, bir nehir tarafından bölünen şehirlerin Rusya’nın endüstriyel kalbi Donbas’a yönelik saldırısında kilit bir savaş alanı haline geldiğini ve savaşın “şiddetli bir doruğa” yaklaştığını söyledi.

Ukrayna silahlı kuvvetlerinin genelkurmayı Perşembe günü, Lysychansk’tan yaklaşık 5 km (3 mil) uzaklıktaki Rai-Oleksandrivka ve Loskutivka’nın kaybını doğruladı ve Rus birliklerinin orada Ukrayna kuvvetlerini kuşatmaya çalıştığını söyledi.

Katy Clifton24 Haziran 2022 00:30

1656023433

Ukrayna, Rusya’ya Avrupa’da dava açtı

Ukrayna sembolik bir hareketle bugün, savaş sırasında Moskova güçlerinin “kitlesel ve ağır insan hakları ihlallerini” sona erdirmek için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde Rusya’ya karşı resmen dava açtığını söyledi.

7 Haziran’da Rus parlamentosunun mahkemenin Rusya’daki yargı yetkisini sona erdiren iki yasa tasarısını onaylaması göz önüne alındığında, teklifin önemli bir başarı şansı yok.

Ukrayna Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne göre yasa dışı olduğu belirtildi.

“Mahkeme, Rusya’nın şimdiye kadar Mahkeme önüne getirilen en aleni, ciddi ve sürekli Sözleşme ihlallerinden suçlu olduğunu tespit etmeye ve benzeri görülmemiş bir ölçekte adil tazmin etmeye davet edilecektir.”

Katy Clifton23 Haziran 2022 23:30

1656019833

‘Onları küçümsememiz gerektiğini düşünmüyorum’

Estonya lideri, Batı’nın Rusya’nın Ukrayna’daki askeri yeteneklerini hafife almaması gerektiğini söyledi ve savaşın beşinci ayına girerken Moskova güçlerinin uzun süredir içinde olduğunu da sözlerine ekledi. Başbakan Kaja Kallas, Associated Press’e verdiği demeçte, Avrupa’nın savaş suçu işleyenlerin ve soykırıma teşebbüs edenlerin yargılanmasını sağlaması gerektiğini söyledi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 2014 yılında Kırım Yarımadası’nı ilhak etmesi ve Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’taki bir isyanı desteklediği için cezadan kurtulduğunu kaydetti. Bu yılki savaş başlamadan önce 14.000’den fazla insanı öldüren bölge. “Kendilerini tükettikleri için artık tehdit kalmadığına dair konuşmalar duydum. Hayır, almadılar” dedi ve savaşın ilk aşamalarında Kiev’i almayı başaramayan ve şimdi ateş gücünü doğuda yoğunlaştıran Rus ordusu hakkında. “Hala (savaşmak için) gelebilecek çok askerleri var – Kaybettikleri hayatları saymıyorlar. Orada kaybettikleri topçuları saymıyorlar. Bu nedenle, bunu sürdürmek için uzun vadede onları hafife almamız gerektiğini düşünmüyorum” dedi.

Katy Clifton23 Haziran 2022 22:30

1656016233

‘Ukrayna’nın geleceği AB’de’

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, ülkeye AB aday statüsü verilmesine duyduğu minnettarlığı tweetledi ve “Ukrayna’nın geleceği AB’de” dedi. “Bu bir zafer. 120 gün 30 yıldır bekliyoruz” diye Instagram’da, savaşın süresine ve Ukrayna’nın Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla bağımsız hale gelmesinden bu yana geçen on yıllara atıfta bulundu. “Ve şimdi düşmanı yeneceğiz.”

Katy Clifton23 Haziran 2022 21:30Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/europe/ukraine-russia-war-putin-weapons-eu-nato-b2108347.html

Yorum yapın