Ukrayna savaşı: Zelenskiy Kissinger’ı ‘Kırım’ çıkışı sonrası ‘1938’de Nazileri yatıştırmaya çalışan siyasetçilere’ benzetti


Zelenskiy

Kaynak, Getty Images

Eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, Ukrayna’da barışın sağlanması için Rusya’nın Kırım’ı ilhakının tanınmasını önerdi. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Kissinger’a tepki gösterdi ve onu 1938’de Nazileri yatıştırmaya çalışan siyasetçilere benzetti.

Çarşamba günü video-konferans sistemiyle Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu toplantılarına katılan Zelenskiy, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı işlediği savaş suçlarını uzaktan izleyenleri şiddetle kınıyorum. Her zaman Moskova’nın çıkarları gözetiliyor” dedi.

99 yaşındaki Kissinger, Pazartesi günü Dünya Ekonomik Forumu’nda yaptığı konuşmada Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline son vermek için, Ukrayna’nın topraklarının bir kısmını Rusya’ya vermesini teklif etti, bunun iki ülke için de en doğrusu olduğunu savundu.

Kissinger, Rusya’nın Ukrayna’da Batı için utanç verici bir galibiyet almasının, uzun vadede Avrupa’nın istikrarı için tehlikeli olabileceğini söyledi.Kaynak : https://www.bbc.co.uk/turkce/61591699?at_medium=RSS&at_campaign=KARANGA

Yorum yapın