Ukrayna savaşıyla ilgili son haberler: İngiltere, Rusya’nın Donbas’ta ‘olağanüstü yıpranmaya’ maruz kaldığını söylüyorUkrayna savaşıyla ilgili son haberler: İngiltere, Rusya'nın Donbas'ta 'olağanüstü yıpranmaya' maruz kaldığını söylüyor

Aktör Ben Stiller, Ukraynalı mültecileri desteklemek için UNHCR ile çalışırken Lviv’de görüldü

İngiltere Savunma Bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Vladimir Putin’in askerlerinin Ukrayna’nın doğu Donbas bölgesinde “olağanüstü yıpratma” ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

İngiliz Savunma Bakanlığı son istihbarat güncellemesinde, Rusya’nın 25 Mart’tan bu yana Kiev’deki genel askeri kayıplarını açıklamadığını söyledi.

“Ancak, kendi kendini ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti (DPR), DPR kuvvetleri için zayiat rakamlarını yayınlıyor. Savunma Bakanlığı, 16 Haziran itibariyle DPR, 2022’nin başlangıcından bu yana eylemlerde 2128 askeri personelin öldürüldüğünü ve 8897 askeri personelin yaralandığını kabul etti.

Bakanlık, “DPR kuvvetlerinin modası geçmiş silah ve teçhizatla donatılmış olma ihtimali yüksek” dedi.

Rusya’nın Sievierodonetsk kentini köşeye sıkıştırmaya çalıştığı Ukrayna’nın doğu bölgesi Donbas’a yoğun bombardıman devam ediyor.

İngiltere, Rusya’nın büyük olasılıkla Donbas’a çok sayıda yedek birlik konuşlandırma girişiminde bulunmaya hazırlandığını iddia etti.

Donbas’taki iki bölgeden biri olan Luhansk’ın bölge valisi Sehiy Haidai, “Bugün yanabilecek her şey yanıyor” dedi.

Vali, yoğun çatışmaların yaşandığı bir bölge olan Sievierodonetsk’in “harabeye” dönüştürüldüğünü söyledi.

1655876201

İngiltere Savunma Bakanlığı, Rusya’nın Donbas’ta ‘olağanüstü yıpranmaya’ maruz kaldığını iddia etti

İngiltere savunma bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’nın doğu bölgesinde “olağanüstü yıpratma” ile karşı karşıya olduğunu ve Donetsk’teki Rus yanlısı güçlerin eski silahlar kullanmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Rusya’nın 25 Mart’tan bu yana Ukrayna’daki genel askeri kayıpları açıklamadığına dikkat çeken MoD, “Ancak, kendi kendini ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti (DPR), DPR kuvvetleri için zayiat rakamlarını yayınlıyor. 16 Haziran itibariyle DPR, 2022’nin başından bu yana çatışmalarda 2128 askeri personelin öldürüldüğünü ve 8897 askeri personelin yaralandığını kabul etti.”

Açıklamada, “DPR zayiat oranı, orijinal gücünün yaklaşık yüzde 55’ine eşittir, bu da Rus ve Rus yanlısı güçlerin Donbas’ta yaşadığı olağanüstü yıpratmanın altını çiziyor” diye ekledi.

İngiliz istihbaratına göre, “DPR kuvvetlerinin modası geçmiş silah ve teçhizatla donatılmış olma ihtimali yüksek”.

Bakanlık, en son istihbarat güncellemesinde, “Her iki tarafta da yedek birimler oluşturma ve cepheye konuşlandırma yeteneği savaşın sonucu için giderek daha kritik hale geliyor” dedi.

Ukrayna cephesinden bakanlık, “Rusya kuzeyde Izium ve güneyde Popasna üzerinden Sieverodonetsk bölgesini kuşatmaya çalışırken” ağır bombardımanın devam ettiğini söyledi.

Bakanlık, “Rusya, büyük olasılıkla Donbas’a çok sayıda yedek birlik gönderme girişiminde bulunmaya hazırlanıyor” dedi.

Arpan Rai22 Haziran 2022 06:36

1655874958

Diplomatlara göre Ukrayna Perşembe günü AB üyesi olacak

Birlik diplomatları ve bakanlar, Ukrayna’nın Rusya tarafından işgal edilmesinden dört ay sonra sembolik bir hareketle Perşembe günü Avrupa Birliği bloğunun resmi bir üyesi olabileceğini söylediler.

AB’den yetkililer, Avrupa Komisyonu’nun geçen hafta yaptığı tavsiyeleri yarın Brüksel’de yapılacak bir zirvede imzalamaya hazırlanıyor.

Lüksemburg dışişleri bakanı Jean Asselborn, diğer AB bakanlarıyla yapacağı görüşme öncesinde şunları söyledi: [Russian President Vladimir] Putin’e Ukrayna’nın Avrupa’ya ait olduğunu, bizim de Ukrayna’nın savunduğu değerleri savunacağımızı söyledi.

“Teklifle sorun çıkaran tek bir ülke yok. Büyük bir oybirliği göstereceğiz” dedi Bay Asselborn.

Bazı diplomatlara göre, bu hafta başlarında bloğun büyükelçileri toplantısında hiçbir ülke itirazda bulunmadı.

Arpan Rai22 Haziran 2022 06:15

1655871735

Luhansk’a Rus saldırıları yoğunlaşıyor: ‘Yanabilecek her şey yanıyor’

Ukrayna’nın doğu bölgelerindeki yetkililer, ayrılıkçı bölgeler üzerindeki toprak kontrolünü artırmaya devam eden Rus saldırılarının Salı günü bir ateş perdesi açtığını söylediler.

Ukrayna’nın doğusundaki Luhansk bölgesinin valisi Serhiy Haidai, “Bugün yanabilecek her şey yanıyor” dedi.

Vali, yoğun askeri çatışmaların sıcak noktası olan Sievierodonetsk’in “harabeye” dönüştürüldüğünü söyledi.

Azot kimyasal fabrikasında yaklaşık 500 sivilin barındığını da sözlerine ekledi.

Bay Haidai, tesisin etrafındaki çatışmalar hakkında “Bu tam bir felaket” dedi.

“Pozisyonlarımıza obüslerden, çoklu roketatarlardan, büyük kalibreli toplardan, füze saldırılarından ateş ediliyor” dedi.

Arpan Rai22 Haziran 2022 05:22

1655868387

Ukrayna modern silahlar ve AB adaylığı için savaşıyor, diyor Zelensky

Volodymyr Zelensky Salı günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın her gün Rus askerleriyle savaştığını ve modern silahların tedarik edilmesini beklediğini söyledi.

Savaştan yıpranmış ülkede binlerce kişinin yaşamının ülkenin müttefiklerine bağlı olduğunu da sözlerine ekledi.

“…Avrupa Birliği’nin Ukrayna adaylığına ilişkin olumlu kararı için mücadele ettiğimiz gibi, ülkemize modern silah temini için de her gün mücadele ediyoruz. Aktivitemizi bir gün bile azaltmıyoruz” dedi.

“Binlerce insanın hayatı, doğrudan ortaklarımızın hızına – Ukrayna’ya yardım etme kararlarının uygulanmasının hızına bağlıdır.”

Savaş hatlarındaki durumun önemli ölçüde değişmediğini doğruladı, ancak ayrılıkçı Donetsk bölgesinde taarruzun arttığını da sözlerine ekledi.

“Ukrayna ordusu, taktik hamlelerin yardımıyla şu anda gerçekten en zorlu bölge olan Luhansk bölgesinde savunmasını güçlendiriyor. İşgalciler Donetsk yönüne de ciddi baskı yapıyor. Harkov bölgesinde acımasız ve alaycı Rus topçu bombardımanı var” dedi.

“İşgalcilere hiçbir şey vermeyecek, ancak Rus ordusu herhangi bir rasyonaliteye sağır. O basitçe yok eder, basitçe öldürür – bu şekilde, hareketsiz durmadığı emrini gösterir.”

Güneyde, Ukrayna’nın Mykolaiv bölgesini, “Zaporizhzhia’mızı ve Kherson bölgesini kademeli olarak özgürleştirdiğini” savundu.

Arpan Rai22 Haziran 2022 04:26

1655866740

Kaliningrad yakınlarındaki Litvanyalılar, Rusya’nın tehditlerinden sonra NATO’ya güveniyor

Rusya’nın Litvanya’yı Moskova’nın Kaliningrad yerleşim bölgesine engellenen demiryolu sevkiyatları nedeniyle cezalandırma tehdidi, Salı günü sınırın hemen ötesinde yaşayan ve herhangi bir olası askeri harekatı engellemek için NATO üyeliğine inanan sakinler için sinirleri gerdi.

Litvanya, Cumartesi günü yürürlüğe giren AB yaptırımları uyarınca yapılması gerektiğini söylediği çelik ve diğer demirli metallerin nakliyesi için güzergahı kapattı ve bu durum “ciddi olumsuz etki” tehdidinde bulunan Rus yetkililerin öfkesini artırdı.

59 yaşındaki sigorta çalışanı Vitalijus Sidiskis, Rusya’nın neler yapabileceğini tahmin etmenin zor olduğunu düşünse de Litvanya’nın Avrupa Birliği ve NATO üyeliği nedeniyle sakin kalacağını söyledi.

Reuters’e verdiği demeçte, “Kötü bir şey olmayacak … çünkü Litvanya NATO’da ve Avrupa Birliği’nde” dedi. “Bize agresif bir şekilde saldıracaklarına inanmıyorum.”

Yaklaşık 6.000 nüfuslu sınır kasabasındaki diğer sakinler, Rusya’dan gelen tehditlerin, birçok Litvanyalının cüzdanlarını vuran aşırı yüksek enflasyon gibi diğer sorunları gölgede bıraktığını söyledi.

52 yaşındaki terzi Galina Mateikuniene, “Sınırın yakınında çalışıyoruz ve çekim ve manevralar biraz endişe verici” dedi. “Muhtemelen savaştan, istiladan daha çok korkuyoruz. Ekonomi ekonomidir.”

Andy Gregory22 Haziran 2022 03:59

1655863320

Rapora göre taslak metin, Ukrayna ve Moldova’nın AB adaylığına işaret ediyor

Göre Wall Street DergisiLaurence Norman, yaklaşan AB zirvesinin taslak sonuç metni şöyle diyor: “Avrupa Konseyi, Ukrayna ve Moldova Cumhuriyeti’ne aday ülke statüsü vermeye karar verdi.”

Brüksel’deki AB liderlerinin geçen hafta Avrupa Komisyonu’nun Ukrayna’ya aday statüsü verilmesi yönündeki tavsiyesini imzalamaları bekleniyor ve üç diplomat Salı günü Reuters’e verdiği demeçte, birkaç gün süren AB iç tartışmalarından sonra 27 üye ülke arasında hiçbir muhalefetin ortaya çıkmadığını söyledi.

Ülkesi Haziran ayı sonuna kadar AB’ye başkanlık edecek olan bir Fransız cumhurbaşkanlığı yetkilisi gazetecilere verdiği bir brifingde 27 ülkenin hiçbirinin Ukrayna ve Moldova’nın adaylık statüsünü engelleyemeyeceğinden emin olduğunu söyledi.

“Konsensüs oluşturuyoruz. Şu anda 27 ülkenin tamamının mutabık kaldığını söyleyemem ancak AB Konseyi’nde Ukrayna ve Moldova konusunda bir an önce anlaşmaya varılması için makul bir umut var” dedi.

Andy Gregory22 Haziran 2022 03:02

1655859960

İzleyin: Ailesi İngiltere’ye kaçtıktan sonra mühendis, Ukrayna vize planı ‘büyük bir sorun’ diyor

Yakın ailesi Mariupol’dan ayrıldıktan sonra düzinelerce mültecinin Birleşik Krallık’a gelmesine yardım eden Ukraynalı bir mühendis, vize sisteminin “düzensiz” kaldığını ve daha da kötüye gittiğini söylüyor meslektaşım Oliver Browning raporlar.

38 yaşındaki Anton Ievsiushkin, kız kardeşi, yeğeni, annesi ve büyükannesinin İngiliz halkından aldığı “şaşırtıcı” yardımı hükümet planıyla karşılaştırdı.

Vize zorluklarının mültecileri başvurmaktan caydırmak için yapıldığına inanıyor.

Bay Ievsiushkin, ikiz kardeşi Anastasiia ve şimdi beş aylık olan kızı Mart ayında Mariupol’dan kaçtıktan sonra ailelerin Birleşik Krallık’a yerleşmesine yardım etmeye başladı.

Ukrayna vize planı ‘sorunlu’, savaşın parçaladığı ülkeden İngiltere’ye kaçan mühendis diyor

Andy Gregory22 Haziran 2022 02:06

1655856600

Kanada, Rus yaptırımları arasında Alman gaz akışını sağlamak için yol arıyor

Kanada Doğal Kaynaklar Bakanı, Kuzey Akım 1 boru hattının önemli bir parçasının Rusya’nın yaptırımları nedeniyle Kanada’da mahsur kalması nedeniyle Ottawa’nın Alman gaz arzını geri kazanmaya yardımcı olacak seçenekleri değerlendirdiğini söyledi.

Gazprom’un Nord Stream 1 boru hattı, Kanada’da hizmet verilen türbini beklerken kapasiteyi düşürmek zorunda kaldı. Şirket geçen hafta yaptığı açıklamada, Rusya’ya yönelik yaptırımların Alman ekipman tedarikçisi Siemens Energy’nin boru hattı kısmını almasını imkansız hale getirdiğini söyledi.

Kaynaklar bakanı Jonathan Wilkinson, “Yaptırımlara saygı duymak istiyoruz çünkü yaptırımlar bir nedenle uygulandı” dedi. Bloomberg. Bununla birlikte, yaptırımların amacı asla en yakın dostlarımızdan ve müttefiklerimizden biri olan Almanya’ya ciddi bir acı vermek değildi. Bu nedenle bu konuya çok takmış durumdayız.”

Wilkinson, “Almanya ile gaz akışını gerçekten mümkün kılabileceğimiz bir yol bulmaya çalışıyoruz” dedi. “Bakabileceğimiz farklı seçenekler olabilir.”

Rusya, Siemens yapımı ekipmanın Kanada’dan yavaş geri dönüşü nedeniyle boru hattının Avrupa’ya daha az gaz sağladığını söyledi. Almanya Başbakanı Olaf Scholz gibi Avrupalı ​​liderler, akışlardaki kesintinin teknik bir sorundan ziyade siyasi olarak motive edilip edilmediğini sorguluyor.

Bir doğal kaynaklar bakanlığı sözcüsü, geçen hafta yayınlanan resmi bir açıklamaya uygun olduklarını söyleyerek yorumların doğruluğunu onayladı.

Reuters22 Haziran 2022 01:10

1655853300

İrlanda, Ukrayna’nın AB yolculuğunun her adımında yürüyecek

İrlandalı Taoiseach Micheal Martin, bu hafta AB’nin Ukrayna’nın bloğa üyelik adaylığını tartışacağı bir zirve öncesinde Voldomyr Zelensky ile konuşmaktan “memnun olduğunu” söyledi.

Avrupa Komisyonu’nun onayına rağmen, Ukrayna’nın AB üyeliğine yol açması muhtemelen yıllar hatta on yıllar alacaktır.

Daha önce AB’ye katılım sürecinin “karmaşık ve zorlu” olduğunu söyleyen Martin, Ukrayna’nın hızlı AB üyeliğinin sesli savunucusu oldu ve İrlanda’yı bir ülkenin nasıl gelişebileceğinin bir örneği olarak kullandı. AB üyeliği yoluyla.

“Katılmak isteyen ülkenin önemli bir çalışması gerekiyor” dedi. İrlanda, yol boyunca elimizden gelen her türlü desteği ve teşviki sağlayarak Ukrayna ile bu yolculuğun her adımında yürümeye hazır” dedi.

Andy Gregory22 Haziran 2022 00:15

1655851207

Zelensky, İrlanda başbakanını Ukrayna’ya davet etti

Volodymyr Zelensky, iki liderin bu hafta liderlerin Ukrayna’nın potansiyel AB adaylık statüsünü tartışacakları bir zirve öncesinde alışveriş yapmasının ardından, İrlanda Başbakanı Micheal Martin’i Ukrayna’yı ziyaret etmeye davet etti.

Ukrayna cumhurbaşkanı, “tarihi” Avrupa Konseyi toplantısının arifesinde Bay Martin ile konuştuğunu ve İrlanda’ya “Ukrayna’nın Avrupa hedeflerine aktif desteği” ve AB üyeliğine aday statüsü için teşekkür ettiğini söyledi.

Zelensky, Martin’i ikili ilişkiler tarihindeki ilk Ukrayna ziyaretini yapmaya davet ettiğini söyledi.

Salı günü zirve öncesinde, Ukrayna’yı ziyaret etmeye davet ettiği Macar Viktor Orban da dahil olmak üzere birçok AB lideriyle görüştü.

Andy Gregory21 Haziran 2022 23:40Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/europe/russia-ukraine-war-nuclear-missiles-putin-b2106466.html

Yorum yapın