Ukrayna’dan son haberler: İngiltere silahlı kuvvetler şefi, Rusya’nın savaşı ‘stratejik olarak kaybettiğini’ söylediUkrayna'dan son haberler: İngiltere silahlı kuvvetler şefi, Rusya'nın savaşı 'stratejik olarak kaybettiğini' söyledi

Ukraynalı yetkili, Cuma günü Donbas’ta yıkılan Wagner Üssü’nün görüntülerini paylaştı

Birleşik Krallık silahlı kuvvetlerinin başkanı, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı “stratejik olarak kaybettiğini” ve artık “daha ​​az güç” olduğunu söyledi.

Amiral Sir Tony Radakin, Vladimir Putin’in Rusya’nın kara gücünün yüzde 25’ini sadece “küçük” kazanımlar için kaybettiğini söyledi.

Rusya önümüzdeki haftalarda “taktik başarılar” elde edebilirken, savaşın başarılı olduğuna dair her türlü fikrin “saçma” olduğunu söyledi.

Bu arada, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Perşembe günü geç saatlerde geçiş ücretlerini güncelledikten sonra, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşındaki sivil kayıpların 10.000 sınırını aştığını söyledi.

BM kuruluşu, kuşatma altındaki ülkede toplam 10.046 sivil can kaybının kaydedildiğini ve bunlardan 4.481’inin öldürüldüğünü ve 5.565’inin yaralandığını söyledi.

Açıklamada, Ukrayna’nın en fazla zayiatı 2.611 sivilin öldürüldüğü doğu Donbas bölgesinde kaydettiği belirtildi.

Yetkililerin Sievierodonetsk kentinin tam kontrolü için verilen savaşın hala devam ettiğini söylemesi üzerine, Ukrayna’nın doğu bölgesi, Rus ve Ukrayna birlikleri arasında şiddetli çatışmalara karışmış durumda.

1655446994

ICYMI: Ukrayna, müttefiklerine Rusya’yı ‘gelgiti tersine çevirmek’ için daha fazla silah çağrısında bulundu

Ukrayna, müttefiklerine Rusya’yı ‘gelgiti tersine çevirmek’ için daha fazla silah çağrısında bulundu

Joe Middleton17 Haziran 2022 07:23

1655446032

İngiltere Silahlı Kuvvetleri Komutanı, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı ‘stratejik olarak kaybettiğini’ söyledi.

İngiltere silahlı kuvvetleri başkanı, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşını “stratejik olarak kaybettiğini” ve “daha ​​az güç” aşamasına ulaştığını söyledi.

Amiral Sir Tony Radakin, Vladimir Putin’in Rusya’nın kara kuvvetlerinin yüzde 25’ini sadece “küçük” kazanımlar için kaybettiğini de sözlerine ekledi.

Rusya, önümüzdeki haftalarda bir miktar “taktik başarı” elde edebilecek olsa bile, Ukrayna’daki savaşın başarılı olduğuna dair herhangi bir fikrin “saçma” olduğunu söyledi.

Hikayenin tamamını buradan okuyun:

Arpan Rai17 Haziran 2022 07:07

1655444210

Kiev, kilit Donbas şehrinin tam kontrolü için savaştığını söyledi

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Donbas’ın kilit şehri Sievierodonetsk’in kontrolünü ele geçirmek için savunucuları ile Rus savaşçıları arasında şiddetli bir savaşın sürdüğünü söyledi.

“Sievierodonetsk yönünde, işgalciler birliklerimizin birimlerine namlu ve jet topçularından ateş etmeye devam ediyor. [They] Ustynivka yerleşimine hava saldırısı düzenlendi, ”dedi savunma bakanlığı Cuma sabahı en son askeri güncellemeyi paylaşarak.

“Sievierodonetsk şehri üzerinde tam kontrol için mücadele devam ediyor” diye ekledi.

Harkov’da bakanlık, Rusya’nın “ana çabalarının işgal altındaki sınırları korumaya, Savunma Kuvvetlerinin devlet sınırına ve Slovyansk yönünde faaliyet gösteren bir grup askerin arkasına girmesini önlemeye odaklandığını” söyledi.

“Düşman, Kochubiyivka yerleşim bölgesinde savaşarak keşif yapmaya çalıştı. Askerlerimiz isabetli ateşle karşılık verdi ve düşman geri çekildi” dedi.

Arpan Rai17 Haziran 2022 06:36

1655442997

BM, Ukrayna savaşında sivil kayıpların 10.000 sınırını aştığını söyledi

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşında sivil kayıpların 10.000’i aştığını doğrulayarak, Perşembe günü geç saatlerde ücretlerini güncelledi.

Yetkililer, ülkede 10.046 sivil kayıp kaydettiğini ve bunlardan 4.481’inin öldürüldüğünü ve 5.565’inin yaralandığını söyledi.

BM ofisinden yapılan açıklamada, Ukrayna’nın en fazla can kaybının 2.611 sivilin öldüğü ve 3.103 kişinin yaralandığı doğu Donbas bölgesinde görüldüğünü belirtti. Donbas, şu anda kuşatma altındaki ülkede en şiddetli çatışmaların yaşandığı yer.

Yetkililer, gerçek toplamların muhtemelen daha yüksek olduğunu söylediler.

Rapora göre, kayıpların çoğu “ağır topçu ve çoklu fırlatma roket sistemlerinden yapılan bombardımanlar ve füze ve hava saldırıları dahil olmak üzere geniş bir etki alanına sahip patlayıcı silahlar”dan kaynaklandı.

Arpan Rai17 Haziran 2022 06:16

1655441568

Üst düzey yetkili, Ukrayna’nın Rus işgali altındaki ‘hayalet köylerden’ sivilleri kurtardığını söyledi

Ukrayna cumhurbaşkanının genelkurmay başkanı Andriy Yermak, askerlerin kuşatma altındaki ülkenin güneyindeki Kherson eyaletine girmeye devam ederken Rus işgali altındaki düzinelerce “hayalet köyü” boşaltmayı başardığını söyledi.

Bay Yermak, Rus mevzilerinden yaklaşık üç ila dört kilometre uzaktaki bir bölgeyi ziyaret ettiğini söyledi. Kherson, işgalden birkaç hafta sonra Moskova güçleri tarafından işgal edildi.

“Yerdeki adamlarımız – ruh hali savaşıyor. Sınırlı kaynaklarla bile düşmanı geri püskürtüyoruz. Bir şey eksik – uzun menzilli silahlar. Her halükarda onları güneyden atacağız” dedi.

Arpan Rai17 Haziran 2022 05:52

1655439561

İngiltere, Ukrayna’da savaştan etkilenen altyapının yeniden inşasını görüşecek

İngiliz liderler, bugün Kiev’de bombalanan ve yıkılan önemli altyapının yeniden inşasını görüşmek üzere Ukraynalı temsilciler ve iş dünyası liderleriyle bir araya gelecek.

İngiltere, İngiliz şirketlerinden Ukrayna’ya yardım sunmayı umuyor.

Bugünkü toplantı, ticaret sekreteri Anne-Marie Trevelyan tarafından yönetilecek ve İngiliz şirketleri ile altyapı, enerji ve ulaşım alanlarındaki Ukraynalı kamu ve özel kuruluşlar arasında, düzleşmiş altyapının onarılmasına yardımcı olmak için işbirliği arasında köprü kurmayı amaçlayacak.

Bayan Trevelyan’ın ayrıca, Rusya ve Beyaz Rusya’dan Ukrayna dahil diğer ülkelere çelik ithalatı için çitle çevrili pazar erişimini yeniden tahsis etmek de dahil olmak üzere ticari çözüm önlemlerinde değişiklik açıklaması bekleniyor.

Arpan Rai17 Haziran 2022 05:19

1655437674

Zelensky, AB liderlerinin günü ‘gerçekten tarihi’ ziyaret ettiğini söyledi

Volodymyr Zelensky, İtalya, Romanya, Fransa ve Almanya’nın Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne üyelik adaylığını desteklediğini doğrularken “dört güçlü Avrupa ülkesinin” ziyaretini övdü.

“Bugün gerçekten tarihi bir gün – Ukrayna aynı anda dört güçlü Avrupa devletinin desteğini hissetti. Ve özellikle Avrupa Birliği’ne olan hareketimize destek. İtalya, Romanya, Fransa ve Almanya yanımızda. Dört lider de – Bay Draghi, Bay Iohannis, Bay Macron ve Bay Scholz – Ukrayna’nın adaylığını destekliyor” dedi.

“Elbette ilgili tüm prosedürler izlenmeli ve tüm AB üye ülkeleri katılmalı. Ancak bugünkü toplantımızda büyük bir adım atıldı – ileriye doğru bir adım.”

“Liderlerden başka bir temel şeyi duymak benim için önemliydi – Ukrayna için savaşın ve barışın sonunun tam olarak Ukrayna’nın gördüğü gibi olması gerektiği konusunda hemfikirler. Halkımızın gördüğü gibi,” dedi Bay Zelensky.

Zelensky, “ilkeli siyasi desteği, makro-finansal ve savunma yardımı” için İtalya’ya minnettar olduğunu söyledi.

“Tarihsel olarak şu anda en iyi ilişkilere sahibiz ve ülkelerimiz için çok daha fazlasını yapabileceğimize eminim” diye ekledi.

Arpan Rai17 Haziran 2022 04:47

1655436527

Sievierodonetsk’in kimya tesisinde yüzlerce kişi mahsur kaldı

Sievierodonetsk’teki yetkililer, yüzlerce sivilin hala şehrin kimyasal çelik fabrikasında mahsur kaldığını söylediler.

Sievierodonetsk’in bulunduğu Luhansk eyaletinin valisi Serhiy Haidai, Rus kuvvetlerinin bölgeyi bombalaması ve bombalaması nedeniyle 38’i çocuk olmak üzere yaklaşık 568 kişinin Azot kimyasal fabrikasında tutulduğunu söyledi.

Bu, Rusya’nın kilit Donbas kentindeki birliklere silahlarını teslim etmeleri için bir ültimatom yayınlamasından sadece bir gün sonra geldi.

Kremlin, tüm sivillerin kimyasal tesisten ve şehirden insani bir koridor aracılığıyla ayrılmalarına izin vereceğini söyledi.

Rusya, önerilen insani koridorun ayrıntılarını doğrulamadı.

Arpan Rai17 Haziran 2022 04:28

1655431200

ICYMI: Putin’in müttefiki Avrupalı ​​liderlerin Kiev ziyaretine öfkelendi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve İtalya Başbakanı Mario Draghi bugün Ukrayna’yı ziyaret ederken, eski Rusya Devlet Başkanı Dmitry Medvedev tuhaf bir Twitter rantını başlattı.

Vladimir Putin’in yakın müttefiki, “kurbağa hayranlarının”, “ciğer sucuğu” ve “spagetti”nin Kiev’de olduğunu söyledi.

Ayrıca Ukrayna’nın AB üyesi olması fikriyle alay etti ve Avrupalı ​​liderler toplantısının “Ukrayna’yı barışa yaklaştırmayacağını” öngördü.

Hikayenin tamamını buradan okuyabilirsiniz:

Lamiat Sabin17 Haziran 2022 03:00

1655427600

Lavrov BBC röportajında ​​’Rusya Ukrayna’yı işgal etmedi’

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmediğini söyledi.

BBC’ye şunları söyledi: “Ukrayna’yı işgal etmedik. Özel bir askeri operasyon ilan ettik çünkü Batı’ya Ukrayna’yı NATO’ya sürüklemenin suç olduğunu açıklamanın kesinlikle başka bir yolu yoktu.”

Lavrov, Kremlin’in Ukrayna’da naziler olduğu ve Rus ordusunun ülkeyi “Nazilikten arındırdığı” yönündeki resmi çizgisini tekrarladı.

Lamiat Sabin17 Haziran 2022 02:00Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/europe/russia-ukraine-war-crimes-putin-latest-b2103150.html

Yorum yapın