Ukraynalı Kadın Mülteciler Polonya’nın Sert Kürtaj Yasalarıyla Karşı Karşıya


benMayıs ayının ilk günlerinde, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin üçüncü ayında, 40’lı yaşlarının başında bir anne, kendisi ve iki genç çocuğu için güvenlik arayışıyla Polonya sınırını geçti. Ayrıca yanında bir sır da taşıyordu: Ruslar memleketine doğru ilerlerken Rus askerleri tarafından tecavüze uğradı.

Yardımına gelen Polonyalı STK’ya göre, kimsenin ne olduğunu bilmesini istemedi. Ukrayna ordusunda görev yapan kocası evden uzakta savaşıyordu. Polonya’dayken kadın hamile olduğunu öğrendi. Ancak neredeyse tamamen yasak olan bir ülkede kürtaj yaptırmak ve bu arazide yeni bir dilde gezinmek basit olmaktan çok uzaktı.

Başkan Krystyna Kacpura, “Beni ağlayarak aradı, ‘lütfen üzerimden çıkarın, bana yardım edin’ dedi. Kadın ve Aile Planlaması Vakfı (Federa)Polonya üreme hakları örgütü. Federa, tecavüz vakaları için yasada küçük bir istisna kullanarak Varşova hastanesindeki kadın için nadir görülen bir tıbbi kürtaj organize edebildi. “Kocasının ve çocuklarının öğreneceğinden çok korktu. Ama hepsini gizlice yapmayı başardık” diyor Kacpura.

Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 6 milyondan fazla Ukraynalı, savaşın başlamasından bu yana ülkelerinden kaçtı ve Avrupa’nın İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük mülteci krizini yarattı. Polonya aslan payını aldı ve Batılı güçlerden övgü topladı, bu cömertlik Orta Doğu ve Afrika’dan gelen sığınmacılara yönelik muamelesi hakkında rahatsız edici sorular ortaya çıkarmasına rağmen.

Ancak savaş ne kadar uzun sürerse ve onunla birlikte Rus birliklerinin Ukraynalı kadınlara ve kızlara karşı uyguladığı cinsel şiddet o kadar uzarsa, Polonya’daki daha fazla Ukraynalı mültecinin acil kontrasepsiyon ve kürtaj hizmetlerine erişmesi gerekecek. Ülkenin üreme hakları savunucuları ve kürtaj tavsiyesi sağlayıcıları, Avrupa’nın bazı bölgelerinde gezinmek için aşırı hızda çalışıyorlar. en kısıtlayıcı kürtaj yasaları.

Kacpura, Federa’nın yardımını arayan insan sayısına atıfta bulunarak, “Rakam karşısında şok olduk” diyor.

Diğer kürtaj hakları grupları da benzer bir artış bildiriyor. Kar amacı gütmeyen kuruluşun Polonya şubesine ait yardım hattına yapılan telefon görüşmeleri ve mesajlar Web’deki Kadınlar12 haftalık hamileliğe kadar kürtaj hapları sağlayan , neredeyse üçte bir oranında arttı. Kanada, Montreal’deki genel merkezinden İcra Direktörü Venny Ala-Siuara, “İnsanların koşullarını yargılamıyoruz ve nasıl hamile kaldıklarını sormuyoruz” diyor.

Uluslararası insan hakları konusunda uzmanlaşmış Ukraynalı avukat ve Chatham House’un Londra’daki Rusya ve Avrasya Programı’nda Akademi Üyesi olan Kateryna Busol’a göre, Ukrayna’da Rus kuvvetleri tarafından sistematik, koordineli bir cinsel şiddet kampanyası yürütüldüğüne dair iddialar ortaya çıktı. Çok sayıda tecavüz ihbarı da dahil olmak üzere vahşet kanıtları, Uluslararası Ceza Mahkemesi, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ve diğer gruplar tarafından çok sayıda soruşturmaya konu oluyor. Ancak savaş suçlarının soruşturulması ve kovuşturulması herkesin bildiği gibi zordur.

Devamını oku: Ukraynalılar, Dünyanın Rusya’yı Sorumlu Tutmasını Sağlamak İçin Tecavüzden Savaş Suçu Olarak Konuşuyor

Ala-Siuara’nın örgütü şimdiye kadar Polonya’da yaşları 20 ile 35 arasında değişen 50’den fazla Ukraynalı mülteciye kürtaj hapı sağladı. Federa, Polonya’daki Ukraynalı mülteci kadınlardan haftada beş ila 30 telefon arasında kürtaja erişim konusunda yardım talep ediyor. genellikle “ertesi gün hapı” olarak bilinen hizmetler veya acil kontrasepsiyon.

Women on Web’in Polonya’daki yardım masasında çalışan Ewa, yardım ettikleri kadınların hepsinin Rusların elinde cinsel şiddete maruz kalmadığını söylüyor. “Bazen hayatları dramatik bir şekilde değişti ve sıfırdan başlamaları gerekiyor. Kocaları ölmüş olabilir ya da bebek sahibi olmak için zor bir zaman” diyor. (Ewa, Polonya’nın kısıtlayıcı kürtaj önlemlerinin sonuçlarıyla ilgili endişeleri dile getirerek, yalnızca adının kullanılması şartıyla konuştu.)

Federa ayrıca, şu anda Rus işgali altındaki Ukrayna sağlık tesislerine acil doğum kontrolü ve kürtaj hapları göndermek için Uluslararası Planlı Ebeveynlik Federasyonu ile birlikte çalıştı.

Kesin sayıları saptamak ve şiddetin ölçeğini doğrulamak zor olsa da, BM yetkilileri Haziran ayı başlarında 120 rapor tecavüzden. Sayı, BM ve hak grupları tarafından gerçek vakaların sadece küçük bir kısmı olarak anlaşılmaktadır. Yetkililer Kiev’de de sayının en az yüzlerce olduğunu söylediler.

Ukraynalı akademisyen ve üye, savaşın başlamasından bu yana Harvard Üniversitesi’nin Silahlı Çatışmalarda Cinsel Şiddet araştırma grubu, “toplu tecavüz, cinsel organların kesilmesi, tecavüz tehdidi ve arkadaşlarının ve akrabalarının başkaları tarafından tecavüze uğramasını izlemeye zorlanan insanları” belgelediğini söylüyor. Aynı zamanda İsviçre’deki Basel Üniversitesi’nde URIS Üyesi olan Marta Havryshko. “Birçok vakamız var”


Polonya’nın sağcı Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) 2015’te iktidara geldiğinden beri defalarca cinsel sağlık ve üreme sağlığı ve haklarını kısıtlamak için harekete geçti, sıklıkla LGBTQIA+ kişileri hedef aldı ve kadınlara yönelik aile içi şiddet koruma önlemlerini terk etmekle tehdit etti.

2020’de Polonya, zaten kısıtlayıcı olan kürtaj yasalarını sıkılaştırarak, gebeliklerin yalnızca ensest ve tecavüz durumlarında ve bir annenin hayatı tehlikede olduğunda sonlandırılabileceğine hükmetti. O zamandan önce yasal sonlandırmanın çoğunluğunu oluşturan ciddi fetal anormalliklerde bile kürtaja artık izin verilmiyordu. Tedbir, bağımsızlığı iktidar partisi tarafından aşındırılan Polonya Anayasa Mahkemesi tarafından kabul edildi. hak aktivistleri diyor ki.

En az bir Polonyalı hamile kadının ölü Yeni kısıtlamalar yürürlüğe girdiğinden beri. Ölümü, çoğunluğu Katolik olan ülkede yaygın kadın liderliğindeki protestoları ateşledi ve seçim yanlısı hareket.

Polonya’da acil kontrasepsiyon reçeteyle mevcut olsa da, elde edilmesi çok zor. Kacpura, savaşın başında Polonya sınırını geçen 16 ve 17 yaşlarındaki iki kız çocuğu için nasıl acil doğum kontrolü sağladığını hatırlıyor. O sabah erken saatlerde bir kontrol noktasında Rus askerleri tarafından tecavüze uğradılar ve “çok korkmuş, parasız, İngilizce bilmiyor” olarak geldiler.

Kacpura onları Varşova’daki bir kliniğe gönderdi ve burada HIV testi yapıldı ve ailelerine yeniden katılmak için Fransa’ya taşınmadan önce cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklara karşı profilaktik olarak ilaç verildi.

Polonya hükümeti, Ukrayna’dan gelen ve doğum kontrolü ve kürtaj isteyen kadın mültecilerin aşağıdaki koşullara tabi olacağını söyledi. aynı kurallar Polonya nüfusu gibi. Tecavüzden sonra kürtaj yaptıran Polonyalı kadınların sayısı neredeyse yok: 2020’de sadece iki Polonya’nın yaklaşık 1000 yasal kürtajı nedeniyle bu gerekçelerle verilen fesihler.

Kacpura, Federa’nın bir kadının hamile kaldığını kanıtlamak için Polonya mevzuatının karmaşık, çok katmanlı prosedürlerine nasıl uymayı başardığını açıklayarak, “Ancak şimdi Ukraynalı bir kadın Polonya’daki bir hastanede kürtaj yaptırabiliyorsa, belki Polonyalı kadınlar da yapabilir” diyor. bu konuda savcıdan görüş almak da dahil olmak üzere tecavüz.

Öte yandan, kürtaja karşı etkili bir sivil toplum örgütü olan Order of Law anlamına gelen Roma Katolik grubu Ordo Iuris’in üyeleri, hastaneleri aradık katı mevzuata uyduklarından emin olmak için.

Bırakın başka bir ülkede savaş sırasında tecavüze uğrayan kadınlar bir yana, cinsel şiddet için polis raporu vermek de her durumda zor.

Dahası, sınırı Polonya’ya geçen Ukraynalı kadınlar ve kızlar, genellikle kısıtlayıcı yasalardan habersiz geliyorlar. Federa, Polonya yardım hattını tamamlayarak, savaşın ilk günlerinde Polonya’da kürtaj ihtiyacı olan kadınlara yardım etmek için açıkça Ukrayna dilinde bir yardım hattı kurdu. Polonya’daki Ukraynalı mülteciler için başka bir yardım hattı, martynkaMart ayı sonlarında kuruldu ve Women on Web ve Almanya merkezli kuruluşlarla çalışıyor.

Federa ayrıca nasıl yardım ve tavsiye alınacağını açıklayan kılavuzlar da yayınladı.

Kurumun Instagram ve Facebook’taki kampanyalarına yanıt veren kadınlardan yardım talepleri aldığı Women on Web’den Ewa, “Ağır duygulardan geçtiklerini anlıyoruz” diyor. Ona Lehçe, İngilizce, Ukraynaca ve Rusça yazıyorlar. “Bazen resmi yardım isteyemezler veya istemezler. Ama bazen yaşadıkları hakkında başka bir insanla konuşmaları gerekir. Ve bunu yapmak için can atıyoruz.”

TIME’dan Daha Fazla Okunması Gereken Hikaye


Bize Ulaşın [email protected] adresinde.

Kaynak : https://time.com/6188502/ukraine-women-poland-abortion-ban/

Yorum yapın