Ukrayna’ya ‘tarihi anda’ AB aday statüsü verildiUkrayna'ya 'tarihi anda' AB aday statüsü verildi

Avrupalı ​​liderler, Rusya’nın Vladimir Putin’i için de bir darbe olacak “tarihi bir anda” Ukrayna ve Moldova’yı AB’ye aday olarak resmen kabul ettiler.

İki ülkenin üyeliğe hak kazanmaları on yıldan fazla sürebilecek olsa da, iki günlük bir AB zirvesindeki karar, bloğun eski Sovyetler Birliği’nin derinliklerine ulaşma konusundaki istekliliğini vurgulayan sembolik bir adımdır – Ukrayna’nın büyükelçisinin “bir sinyal” dediği gibi Moskova’ya”.

Gürcistan’a da bir “Avrupa perspektifi” verildi, ancak aday statüsünü kazanmadan önce belirli koşulları yerine getirmesi gerektiği söylendi.

Avrupa Parlamentosu, zirve başlamadan saatler önce teklifleri onaylayarak, AB hükümetlerini “gecikmeden harekete geçmeye” ve “tarihi sorumluluklarını yerine getirmeye” çağıran bir kararı kabul etti.

Üyelik başvurusunu Rusya’nın ülkesini işgalinden bir haftadan kısa bir süre sonra sunan Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, AB’nin, ülkesinin blokla ilişkilerinde “benzersiz ve tarihi bir an” olarak nitelendirdiği alışılmadık hızlı hareketini selamladı. “Ukrayna’nın geleceği AB’de” dedi.

Ukrayna cumhurbaşkanının duyguları, bunu “tarihi bir an” ve “AB yolunda önemli bir adım” olarak nitelendiren Avrupa Konseyi başkanı Charles Michel tarafından paylaşıldı ve “Geleceğimiz birlikte” dedi.

Zelensky’nin genelkurmay başkanının, Kiev’in Ukrayna’nın AB üyeliğine ilişkin müzakerelerin başlamasına izin veren bir planı hızla uygulamak için elinden gelen her şeyi yapacağını söylediği bildirildi.

Avrupa Komisyonu başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna ve Moldova’nın gerekli reformları uygulamak için mümkün olduğunca hızlı hareket edeceklerine ikna olduğunu söyledi.

Zirvenin oturum aralarında gazetecilere verdiği demeçte, “Bu sıkıntılı zamanlarda Ukrayna, Moldova ve Gürcistan vatandaşları için bundan daha iyi bir umut işareti olamaz” dedi.

“Bugün aldığımız kararın hepimizi güçlendirdiğine derinden inanıyorum. Rusya’nın saldırganlığı karşısında Ukrayna, Moldova ve Gürcistan’ı güçlendiriyor. Ve Avrupa Birliği’ni güçlendiriyor çünkü Avrupa Birliği’nin dış tehditler karşısında birlik ve beraberlik içinde olduğunu bir kez daha dünyaya gösteriyor.”

Onun yorumları, son duyurudan önce hareketin “Avrupa’yı güçlendireceğini” söyleyen Avrupa Parlamentosu başkanı Roberta Metsola’nın sözlerini tekrarladı ve ekledi: “Bu, özgürlük ve demokrasi için bir karardır ve bizi tarihin doğru tarafına koyar.”

Perşembe günü erken saatlerde, Ukrayna’nın AB büyükelçisi Chentsov Vsevolod Reuters’e verdiği demeçte, AB’nin yeşil ışığının “Moskova’ya Ukrayna’nın ve eski Sovyetler Birliği’nden diğer ülkelerin Rusya’nın etki alanlarına ait olamayacağına dair bir sinyal” olduğunu söyledi.

“Ukraynalı askerler ön cepheden evlerini arayıp soruyorlar: Aday statümüze ne oluyor? Ukrayna halkı için ne kadar önemli olduğu şaşırtıcı.”

Ajanslar tarafından ek raporlamaKaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/europe/ukraine-eu-candidate-status-zelensky-b2108145.html

Yorum yapın