Uvalde okulları polis şefi, toplu çekim sırasında davranış olarak izne ayrıldı


Uvalde okul bölgesi polis şefi, Robb İlköğretim Okulu’nda 19 öğrenci ve iki öğretmenin ölümüne neden olan toplu silahlı saldırıya verdiği yanıtta yanıldığı iddiaları üzerine Çarşamba günü izne çıkarıldı.

Uvalde Consolidated Bağımsız Okul Bölgesi Müfettişi Hal Harrell, Amir Pete Arredondo’yu, olanlarla ilgili gerçeklerin belirsizliğini koruduğu için idari izne çıkardığını söyledi.

Bir açıklamada Harrell, Arredondo’nun saldırı sırasında olay yeri komutanı olarak eylemlerine değinmedi, ancak kolluk kuvvetlerinin cinayetlere verdiği yanıtla ilgili çok sayıda soruşturmanın ayrıntılarının ne zaman açıklanacağını bilmediğini söyledi.

Harrell, “Bu korkunç olayın başından beri, bölge yönetiminin personel kararları vermeden önce soruşturmanın tamamlanmasını bekleyeceğini paylaştım.” Dedi. “Geriye kalan netlik eksikliği ve soruşturmaların sonuçlarını ne zaman alacağımın bilinmemesi nedeniyle, Şef Arredondo’yu bu tarihten itibaren geçerli olmak üzere idari izne ayırma kararı aldım.”

‘İğrenç başarısızlık’

Teksas Kamu Güvenliği Departmanı direktörü Albay Steven McCraw, Salı günü bir eyalet Senatosu oturumunda, olay yeri komutanı Arredondo’nun 24 Mayıs’ta yaşanan katliam sırasında “korkunç kararlar” verdiğini ve polisin tepkisinin bir “korkunç” olduğunu söyledi. “iğrenç başarısızlık.”

McCraw, 18 yaşındaki Salvador Ramos’un okula girmesinden üç dakika sonra, silahlı adamı durdurmak için yeterli sayıda silahlı kolluk görevlisinin olay yerinde olduğunu söyledi.

Ancak silahlı adam katliamı gerçekleştirirken memurlar bir okul koridorunda bir saatten fazla bekledi. McCraw, sınıfın kapısının içeriden kilitlenemediğini, ancak silahlı adam içerideyken görevlilerin kapıyı açmaya çalıştığına dair bir belirti olmadığını söyledi.

McCraw, ebeveynlerin okul dışında polise içeri girmesi için yalvardığını ve sınıftaki öğrencilerin bir düzineden fazla memurun koridorda beklerken 911 operatörlerinden yardım için defalarca yalvardığını söyledi. Diğer kurumlardan memurlar, Arredondo’yu çocuklar tehlikede olduğu için taşınmalarına izin vermeye çağırdı.

McCraw, “Adanmış memurların koridor 111 ve 112’ye girmesini engelleyen tek şey, memurların hayatlarını çocukların hayatlarının önüne koymaya karar veren olay yeri komutanıydı.” Dedi.

Uvalde okul bölgesi sözcüsü Anne Marie Espinoza, Arredondo’nun izinliyken maaş almaya devam edip etmeyeceğini söylemeyi reddetti.

Harrell, başka bir memurun savaşan şefin görevlerini üstleneceğini söyledi.

Bir çocuğun fotoğrafını ve 'Onu dışarı çıkarmak istiyoruz' yazan bir tabela tutan bir kişi.  Ateş Arredondo.
10 yaşındaki Annabell Guadalupe Rodriguez’i vuran kurbanın babası Jessie Rodriguez, Arredondo’nun 11 Haziran’da görevden alınmasını savunurken elinde bir fotoğrafını tutuyor. (Lisa Krantz/Reuters)Kaynak : https://www.cbc.ca/news/world/texas-school-shooting-chief-arredondo-on-leave-1.6498263?cmp=rss

Yorum yapın