Uyuşturucu kaçakçıları yanlışlıkla süpermarketlere 68 milyon sterlin değerinde kokain dağıttıUyuşturucu kaçakçıları yanlışlıkla süpermarketlere 68 milyon sterlin değerinde kokain dağıttı

Yaklaşık 70 milyon sterlin değerindeki kokain, muz sevkiyatlarında yanlışlıkla süpermarketlere teslim edildikten sonra polis tarafından ele geçirildi.

Çek Cumhuriyeti genelindeki mağazalarda çalışan işçiler, Kolombiya’dan geldiği düşünülen meyve kasalarını açarken ilacı keşfettiler.

Orta Avrupa ülkesindeki polis, toplamda yaklaşık 68 milyon sterlinlik piyasa değeri olan yaklaşık 2.200 libre uyuşturucunun muzların etrafında küpler halinde kalıplanmış halde bulunduğunu söyledi.

Başkent Prag’ın yanı sıra Jicin ve Rychnov nad Kneznou kasabalarındaki süpermarket çalışanları, polisin soruşturma için köpek birimleri göndermesiyle önce şüpheli blokları bildirdi.

Çek polisi yaptığı açıklamada, “Ceza müfettişleri, aynı partiden malların Çek Cumhuriyeti’nde birkaç başka yere dağıtıldığını tespit etti.” Dedi. “Bu nedenle, işbirliği ile [customs administration of the Czech Republic] ve diğer kuruluşlar, şu anda bu yerlerin ve diğer eylemlerin denetimlerini yürütüyor.”

Şimdi soruşturmalarını ilerletmek için uluslararası makamlarla çalışmaya hazır olduklarını da eklediler.

Dediler ki: “Sevkiyatlarla ilgili bilgiler Çek Cumhuriyeti toprakları dışında tutuluyor. Bu nedenle uluslararası polis ve yargı işbirliği enstitüsünü kullanacağız.

“Dava, soruşturmayı yürütecek olan Ulusal Uyuşturucu Kontrol Merkezi tarafından devralındı. En kısa sürede daha fazla bilgi vereceğiz.”

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi’ne göre, kokain üretimi 2014 ile 2019 arasında ikiye katlanarak neredeyse rekor seviyelerde.

BM organı 2021 raporunda Kolombiya’nın bunun büyük çoğunluğunu oluşturduğunu ekledi.

Olay, 2015 yılında Prag’da bir süpermarkette çalışan personel tarafından yaklaşık 220 libre kokain keşfedildiği benzer bir olayı yansıtıyor.Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/europe/drug-smugglers-cocaine-supermarket-prague-b2104100.html

Yorum yapın