Watergate skandalı neydi ve Richard Nixon neden istifa etti? – Güneş


Watergate olayı, Amerika Birleşik Devletleri’nde 1971’den 1974’e kadar ABD Başkanı Richard Nixon’ın yönetimini içeren ve nihayetinde Nixon’ın istifasına yol açan siyasi bir skandaldı.

İşte sarsan siyasi depremde yer alan olaylar hakkında kısa bir bilgi Amerika tam 50 yıl önce.

  1972'deki Watergate skandalının üzerinden 50 yıl geçti.

2

1972’deki Watergate skandalının üzerinden 50 yıl geçti.

1972’deki Watergate skandalı neydi?

bu Watergate skandalı bir hırsızlık anlamına gelir Demokratik Washington DC’deki Ulusal Komite karargahı ve ardından Başkan’ın muhteşem istifasına yol açan olaylar zinciri Richard Nixon.

Skandal, 17 Haziran 1972 sabahı erken saatlerde, DC’deki Watergate bina kompleksinde bulunan Demokratik Ulusal Komite ofisinde birkaç hırsız tutuklandığında başladı.

Tutuklamalar, grubun telefonları dinlerken ve belge çalarken yakalanmasının ardından yerel saatle 02.30 sıralarında yapıldı.

Daha sonra hepsinin Başkan Nixon’ın yeniden seçim kampanyasıyla bağlantılı olduğu ortaya çıktı.

Adamlardan birinin, Başkanı Yeniden Seçme Komitesi’nin güvenlik şefi James McCord Jr olduğu belirlendi ve bu, muhalefetin ofislerine ilk gelişi değildi.

Tutuklanan diğer kişilerin daha sonra Virgilio Gonzalez, Bernard Barker, Eugenio Martínez ve Frank Sturgis olduğu belirlendi.

Şüpheliler, kilit açma, sırayla seri numaralarına sahip 100 dolarlık banknotlar ve polis çağrılarını alabilen bir kısa dalga alıcısı da dahil olmak üzere bir dizi eşyayla birlikte bulundu.

Nixon, suçu örtbas etmek için agresif adımlar attı. Beyaz Saray basın sekreteri Ron Ziegler olayı “üçüncü sınıf bir hırsızlık” olarak nitelendirdi.

Ağustos 1972’de Nixon, Beyaz Saray çalışanlarının zorla girme olayına karışmadığına, halkın güvenini kazandığına ve görevde bir dönem daha güvence altına aldığına yemin ettiği bir konuşma yaptı.

Ancak, birkaç ay sonra, gazeteciler ve kongre soruşturmaları, skandalın ayrıntılarını bir araya getirmeye başladı – doğrudan Beyaz Saray’ın katılımına işaret eden ayrıntılar.

Kısa süre sonra, hırsızlıktan kısa bir süre sonra Nixon’ın hırsızlara yüz binlerce dolar “sus parası” sağlamayı planladığı ortaya çıktı.

O ve yardımcıları daha sonra CIA’e operasyonu engellemesi talimatını vermek için bir plan yaptılar. FBI’ın suç soruşturması.

Bu, cumhurbaşkanlığı yetkisinin ağır bir şekilde kötüye kullanılması ve adaletin kasıtlı olarak engellenmesi olduğu için zorla girmeden daha ciddi bir suçtu.

Aynı zamanda, yedi komplocu Watergate olayıyla ilgili suçlamalarla suçlandı, bunlar arasında beş hırsız ve eski FBI ajanı G Gordon Liddy ve CIA operatörü ve Beyaz Saray Tesisatçıları lideri E Howard Hunt vardı.

Nixon’ın yardımcılarının ısrarı üzerine, beş kişi yargılanmaktan kaçınmak için suçlarını kabul etti; diğer ikisi Ocak 1973’te mahkum edildi.

Richard Nixon neden Başkanlıktan istifa etti?

Başkan Nixon, sonunda, suç ortaklığını inkar edilemez bir şekilde doğrulayan lanetleyici kasetler yayınladı. Watergate skandalı 5 Ağustos 1974’te.

Yakın bir suçlamadan kaçınmak için Kongreaynı yılın 8 Ağustos’unda utanç içinde istifa etmeyi seçti ve ertesi gün Beyaz Saray’dan ayrıldı.

Altı hafta sonra, Başkan Yardımcısı Gerald Ford başkan olarak yemin etti.

Görevdeyken işlediği suçlar için Nixon’ı affetmeyi seçti.

Nixon’ın kendisi, kötü muhakeme kullandığını kabul etmesine rağmen, suç teşkil eden herhangi bir yanlış yapmayı asla kabul etmedi.

Richard Nixon, 1994 yılında 81 yaşında öldü.

Watergate skandalı neydi ve Richard Nixon neden istifa etti? - Güneş

2

Kredi: AP: Associated Press

Watergate skandalında sonra ne oldu?

1973’ün başlarında, Beyaz Saray danışmanı John Dean de dahil olmak üzere Nixon’ın bir avuç yardımcısı, başkanın suçları hakkında büyük bir jüri önünde ifade vermeye çağrıldı.

Mahkemeye çıktıklarında, Nixon’ın Oval Ofis’te gerçekleşen her konuşmayı gizlice kaydettiğini iddia ettiler.

Savcılar, Başkan’ın suçluluğunun ancak bu kasetlerle kanıtlanabileceğini biliyorlardı.

Nixon, ne kadar uğraşırsa uğraşsın, 1973 yazında ve sonbaharında kasetleri korumak için mücadele etti.

Avukatları, başkanın yürütme ayrıcalığının, kasetleri kendisine saklamasına izin verdiğini savundu, ancak Yargıç Sirica, Senato komitesi ve Archibald Cox adlı bağımsız bir özel savcı, hepsini almaya kararlıydı.

Cox, taleplerinde geri adım atmayı reddedince, Nixon kovulmasını emretti – birkaç Adalet Bakanlığı yetkilisi protesto amacıyla istifa etti.

Toplu istifalar 20 Ekim 1973’te gerçekleşti ve “Cumartesi Gecesi Katliamı” olarak tanındı.

Bu, Nixon’ı kasetlerin bir kısmını – ama hepsini değil – teslim etmeye zorladı.

Aylar içinde hikayeleri çözülmeye başladı ve Watergate skandalı zirveye ulaştı.

Eski yardımcılarından yedisi – John N Mitchell, HR Haldeman, John Ehrlichman, Charles Colson, Gordon C Strachan, Robert Mardian ve Kenneth Parkinson – tümü skandalla ilgili çeşitli suçlamalarla itham edildi, ancak jüri, suçlamada bulunabileceklerinden emin değildi. oturan bir başkan.

Bob Woodward ve Carl Bernstein nasıl dahil oldular?

Washington Post muhabirleri Bob Woodward ve Carl Bernstein, Senato soruşturmasının başlatıldığı sıralarda, Başkan Nixon’ın niyetlerinden şüphelenmeye başladılar.

Woodward ve Bernstein’ın skandal sırasındaki çalışmaları, uzun zamandır gazetecilik yapan Gene Roberts tarafından “belki de tüm zamanların en büyük tek habercilik çabası” olarak tanımlandı.

Woodward, Watergate hakkındaki haberlerinden sonra Washington Post için çalışmaya devam etti ve şimdi gazetenin yardımcı editörü.

Watergate’ten bu yana, Amerikan siyaseti üzerine 18 kitap yazdı ve bunların 12’si en çok satanlar listelerinde birinci oldu.

Bernstein’ın Watergate’ten bu yana kariyeri, siyasette gücün kullanımı ve kötüye kullanılması temasına odaklanmaya devam etti.

Aynı zamanda CNN için bir yazar ve düzenli bir siyasi yorumcudur.

Ondan “suçsuz bir işbirlikçi” olarak bahsetmeye başladılar.

Nixon daha sonra Yüksek Mahkeme tarafından 64’ten fazla konuşmanın orijinal kasetlerini teslim etmesi emredildi.

Süreci daha fazla uzatmaya çalışırken, Temsilciler Meclisi’nde onu suçlamak için bir oylama yapılıyordu.

Kaynak : https://www.thesun.co.uk/news/7182748/president-richard-nixon-resignation-trump-impeachment/

Yorum yapın