WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange, casusluk suçlamalarıyla yüzleşmek üzere ABD’ye iade edilebilir, İngiltere temyiz mahkemesi kuralları


Londra — Bir İngiliz temyiz mahkemesi Cuma günü kapıyı açtı. Julian Assange WikiLeaks’in kurucusunun akıl sağlığının Amerikan ceza adalet sistemine dayanamayacak kadar kırılgan olduğuna dair bir alt mahkeme kararını bozarak ABD’ye iade edilmek üzere.

Londra’daki Yüksek Mahkeme, ABD güvencelerinin Assange’a insanca muamele edileceğini garanti etmek için yeterli olduğuna karar verdi ve bir alt mahkeme yargıcına iade talebini incelenmek üzere içişleri bakanına göndermesi talimatını verdi. İngiltere’de kolluk kuvvetlerini denetleyen İçişleri Bakanı Assange’ın iade edilip edilmeyeceğine ilişkin nihai kararı verecek.

Ancak Reuters haber servisine göre Assange’ın nişanlısı Stella Moris, karara “mümkün olan en kısa zamanda” itiraz edileceğini söyledi.

Reuters, Assange’ın mahkemede olmadığını da ekledi. Herhangi bir yanlış yapmayı reddediyor.

DOSYA FOTOĞRAFI: WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange Londra'daki Westminster Sulh Mahkemesi'nden ayrıldı
WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange, Ocak 2020’de Londra’daki Westminster Sulh Mahkemesi’nden ayrıldı.

Simon Dawson / REUTERS


İngiliz haber ajansı Press Association, Moris’in mahkemenin gerekçesine saldırdığını aktardı. “Yüksek Mahkeme’nin tüm tıbbi kanıtları ve sulh hakiminin, Julian iade edilir ve aşırı tecrit koşullarına maruz bırakılırsa, kendi canına kıymasına neden olacağına dair vardığı sonuçları kabul ettiğini vurgulamak istiyorum. baskıcı.

“Yine de Yüksek Mahkeme, bu olayda Julian aleyhine, ABD’nin Birleşik Krallık hükümetine verdiği güvence dışı güvencelere dayanarak karar verdi. “Ben güvencesizlik diyorum — Uluslararası Af Örgütü güvencesizlik diyor — Uluslararası Af Örgütü bu güvenceleri analiz etmiş ve doğası gereği güvenilmez olduklarını söylemiştir.

“Bu güvenceleri kırma olasılığını kendi ifadelerine dahil ediyorlar.”

Bu yılın başlarında bir alt mahkeme yargıcı Amerika’nın Assange’ı iade etme talebini reddetti WikiLeaks’in on yıl önce gizli askeri belgeleri yayınlaması nedeniyle casusluk suçlamasıyla karşı karşıya kalacak. Bölge Yargıcı Vanessa Baraitser, Assange’ın sağlık gerekçesiyle iadesini reddetti. kendini öldürmesi muhtemel sert ABD hapishane koşulları altında tutulursa.

Bu karara Londra’daki Yüksek Mahkeme’de itiraz eden ABD hükümeti avukatı, Assange’ın akıl sağlığının ABD yargı sistemine dayanamayacak kadar kırılgan olduğunu reddetti. Avukat James Lewis, Assange’ın “ciddi ve kalıcı bir akıl hastalığı geçmişine sahip olmadığını” ve kendine zarar vermeye karşı koyamayacak kadar hasta olma eşiğine ulaşmadığını söyledi.


Julian Assange, tutuklanmaktan kurtulurken gizlice iki çocuk babası oldu. Çocuğunun annesi konuşuyor

03:59

ABD makamları ayrıca İngiliz yargıçlara, yargıçlar Assange’ın iade edilmesine izin vermeyi kabul ederse, aldığı ABD hapis cezasını anavatanı Avustralya’da çekebileceğini söyledi.

ABD savcıları Assange’a 17 casusluk suçlamasıyla dava açıldı ve WikiLeaks’in binlerce sızdırılmış askeri ve diplomatik belgeyi yayınlaması üzerine bilgisayarı kötüye kullanma suçlaması. Suçlamalar maksimum 175 yıl hapis cezasına çarptırılıyor, ancak Lewis “bu suç için şimdiye kadar verilen en uzun ceza 63 ay” dedi.

Gizli askeri belgeler, ABD’nin Afganistan ve Irak’taki savaşlarıyla ilgiliydi.

50 yaşındaki Assange, Londra’nın yüksek güvenlikli Belmarsh Hapishanesinde tutuluyor.

Agence France-Presse, Assange’ın destekçilerinin WikiLeaks’in kamu yararına gizli materyalleri yayınlamak için diğer medya kuruluşlarıyla aynı haklara sahip olduğunu iddia etmesiyle, davanın “ifade özgürlüğü için bir kutlama sebebi haline geldiğine” dikkat çekiyor.

AFP, mahkeme dışındaki Assange destekçilerinin Belmarsh’tan derhal serbest bırakılmasını talep ettiğini de sözlerine ekledi.

İngiliz mahkemesi, ABD'nin Assange'ı iade etme başvurusunu karara bağlayacak
Julian Assange’ın destekçileri, 10 Aralık 2021’de Londra’daki Kraliyet Adalet Divanı önünde pankartlar tutuyor.

HENRY NICHOLLS / REUTERS
Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/julian-assange-us-wins-appeal-uk-court-wikileaks-founder-extradition-spying-charges/

Yorum yapın