Yeni bir araştırmaya göre MS hastalığına bir virüsün neden olduğuna dair güçlü kanıtlar var


  • James Gallagher
  • BBC Sağlık ve Bilim Muhabiri

doktorlar

Kaynak, Getty Images

Dünya çapında yaklaşık üç milyon insanda, multipl skleroz (MS) olarak bilinen çoklu doku sertleşmesi hastalığı var. Bilim insanları, tedavisi olmayan bu hastalığa yol açan bir nedeni ortaya çıkardıklarını düşünüyor. Bu, neredeyse herkesin yakalanabileceği bir virüs. Peki bu bulgu MS tedavisi ve hatta hastalığın önlenmesi bakımından ne anlama geliyor?

Beyin bir elektriksel aktivite orkestrası gibidir. Nöron adı verilen milyarlarca sinir hücresi, belli elektrik sinyalleri üretir. Bunlar bir araya geldiğinde ortaya çıkan senfoni, kim olduğumuz, düşüncelerimiz, duygularımız, vücudumuz üzerindeki kontrolümüz ve çevremizdeki dünyayı nasıl deneyimlediğimizi belirler.

Ancak multipl sklerozda bir sabotajcı söz konusu. Kendi bağışıklık sistemimiz nöronlara karşı işlemeye başlar ve artık uyum içinde bir orkestra yoktur ve bunun yıkıcı bir etkisi olur.

Bağışıklık sistemini neyin yanlış yönlendirdiği uzun süredir tartışılan bir konu. Ancak bu yıl yayınlanan araştırmalar Epstein-Barr virüsüne işaret ediyor.Kaynak : https://www.bbc.co.uk/turkce/haberler-dunya-61105243?at_medium=RSS&at_campaign=KARANGA

Yorum yapın