Yeni video, 13 yaşındaki çocuğun polis tarafından vurulduğunda ellerini kaldırdığını gösteriyorYeni video, 13 yaşındaki çocuğun polis tarafından vurulduğunda ellerini kaldırdığını gösteriyor

Geçen ay Chicago polisi tarafından vurularak öldürülen 13 yaşındaki Siyah gencin yeni bir videosu, ellerini kaldırdığını ve o sırada silahsız göründüğünü gösteriyor.

Yalnızca AG olarak tanımlanan yedinci sınıf öğrencisi, 18 Mayıs’ta bir yaya takibi sırasında Chicago polis departmanı memurları tarafından vuruldu.

Chicago polisi olay meydana geldiğinde gencin çalıntı bir arabadan kaçtığını söyledi. Ancak bazı tanık ifadeleri, gencin ellerini kaldırdığını ve herhangi bir silah taşımadığını zaten belirtmişti.

Daily Beast tarafından erişilen yeni güvenlik kamerası görüntüleri artık ifadeleri doğruluyor gibi görünüyor. Siyah gencin, elleri görünür şekilde havaya kaldırılmış ve görünürde silahsız bir şekilde kaldırımdan bir benzin istasyonunun park yerinin ışığına doğru koştuğunu gösteriyordu.

Videoda, daha sonra sağına dönüyor ve aniden bir memur tarafından vurularak benzin istasyonunun önünde yere yığılmasına neden oluyor.

Memurların AG’yi çevrelediği ve kolu kısa bir süre kaldırımda sürüklenirken onu bacaklarından tuttuğu görülüyor.

Daily Beast’e göre, Chicago polis müfettişi David Brown daha önce çocuğu bu şekilde sürüklemenin, ateş etmenin ardından benzin pompasındaki patlamadan zarar görmemesi amacıyla yapıldığını iddia etmişti.

Videoda görülen yaklaşık bir düzine polis memuru tarafından kovalanan genç, hakkında herhangi bir suçlamada bulunmadı ve kendisi tarafından ateşlenen veya üzerinde herhangi bir silah bulunamadı. Kovalamaca, polisin durdurmaya çalıştığı bir otomobilin içinde fark edilmesiyle başladı ve şahıs kaçmaya başladı.

Bay Brown, bir memurun, genç kendilerine doğru döndükten sonra kurşun sıktığını söyledi. Polis saldırılarını araştıran teşkilat olan Sivil Polis Sorumluluğu Ofisi (COPA), geçen hafta olay yerinde silah bulunmadığını doğruladı.

Ajans, olay yerindeki memurlardan birinin vücut kamerası görüntülerine sahip olduğunu, ancak çocuğun reşit olmadığı için yayınlayamadığını söyledi.

Olay, aile tarafından Mayıs ayında açılan ve Şikago polis memurlarının kendisini “pervasızca, umursamazca ve amaçsızca” vurduğunu ve AG’nin memurun talimatlarına uyduğunu iddia eden bir davayla ortalığı karıştırdı.

Şikayette, “CPD görevlileri AG’ye hemen yardım etmediler, bunun yerine onu duygusuzca kaldırımda sürüklediler ve ardından olay yerine gelirken benzin istasyonunda bir tabelaya çarpan yaralanmamış bir memura dikkatlerini verdiler” dedi.

Aileye göre olaydan kurtulan genç, büyük bir omurilik yaralanması geçirdi ve bir daha asla yürüyememe tehlikesiyle karşı karşıya.

“Kalıcı ve feci şekilde yaralandığını” ve “bu noktada bacaklarının hareket etmediğini” iddia ediyorlar.Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/crime/chicago-teen-hands-up-shot-police-b2103189.html

Yorum yapın