Yetkilinin Pakistanlılara ekonomiyi iyileştirmeye yardımcı olmak için çay alışkanlıklarını durdurma çağrısı üzerine öfke yükseldi


PAKİSTAN-EKONOMİ-ÇAY-İTHALAT
15 Haziran 2022’de Pakistan’ın İslamabad kentinde bir restoranda erkekler çay içiyor.

AAMIR QUESHI/AFP/Getty


İslamabad, Pakistan — Siyah, yeşil, sıcak, soğuk veya baharatlı çay, Pakistan toplumundaki hemen hemen tüm sosyal etkileşimlerin yakıtı ve kayganlaştırıcısıdır. Bir düğünü kutlamak, bir iş anlaşması imzalamak ya da sadece arkadaşlar ve aile ile rahatlamak olsun, Pakistanlılar bunu ellerinde bir fincan çayla yapıyorlar.

Bu nedenle, bir hükümet bakanının Pakistanlıların ülkelerinin büyüyen uluslararası ticaret açığının üstesinden daha az malzeme içerek yardım edebileceğini öne sürerek öfkeye yol açmasına şaşmamak gerek.

Planlama, Kalkınma ve Reform Bakanı Ahsan İkbal, “Ülkeye bir veya iki fincan çayı kesmesi için çağrıda bulunuyorum, çünkü ithal ettiğimiz çay da krediyle ithal ediliyor” dedi.

Pakistan dünyanın en büyük çay ithalatçısı. Ülke, başta Kenya’dan olmak üzere yılda yaklaşık 600 milyon dolar değerinde satın alıyor. Pakistanlılar günde ortalama üç fincan çay içiyor.

İkbal’in milletten biraz sade çay çağrısı, sokaklarda ve internette bir tepkiye yol açtı.

Pakistanlılar çeşitli sosyal medya platformlarında açıklama yaptılar, birçoğu bazı politikacıların ve hükümet yetkililerinin gösterişli yaşam tarzlarına işaret etti ve “fakir bir adamın tek boş zamanı” yerine, önce lükslerinin ülke ekonomisini kurtarmak için feda edilmesi gerektiğini söyledi.

PAKİSTAN-KARŞILIK-OY
10 Mayıs 2013 tarihli bir dosya fotoğrafında Pakistanlı bir araba çekçek sürücüsü, Pakistan’ın Lahore kentindeki eski şehrin bir sokak köşesinde çay yudumluyor.

ROBERTO SCHMIDT/AFP/Getty


“Çay kullanımını neden azaltmalıyız?” Pakistanlı bir kamyon şoförü olan Jan Mohammad’ı talep etti. Şafak günde 15-20 bardak içtiği gazete. “Biz kendi paramızla içiyoruz, devlet parasıyla içmiyoruz. Devlet harcamalarını artırdı. Onlar büyük arabalarla seyahat ediyorlar ama biz sadece çayın tadını çıkarıyoruz.”

İslamabad’ın başkentindeki bir benzin istasyonunda genç bir avukat olan Bilal Haseeb, Pakistanlıların çoğunun çay tüketimini kısmaya zorlanmaması gerektiğini söyledi. Bununla birlikte, tüm devlet etkinliklerinde ve ofislerinde yasaklanması gerektiğini söyledi.

“Her sabah işe gitmek için benzin depomu bile dolduramıyorum ve şimdi kahvaltımı da bırakmak zorunda kalacağım? Bu gerçekten adil mi?” O sordu. “Devlet memurları toplantılarında ve resepsiyonlarında çay sunmak için daha az zaman harcarlarsa, ithalat faturaları otomatik olarak düşecektir.”

PAKİSTAN-EKONOMİ-ÇAY-İTHALAT
15 Haziran 2022’de Pakistan’ın İslamabad kentindeki bir restoranda garsonlar müşterilere çay servisi yapmaya hazırlanıyor.

AAMIR QUESHI/AFP/Getty


İkbal ve onun için çalıştığı hükümet için gerçek ikilem, Pakistan ekonomisinin içinde bulunduğu vahim durumdur. Ülkenin para birimi rupi, Çarşamba günü dolar karşısında rekor düşük seviyeye geriledi ve dolar karşısında 206 seviyesinden işlem gördü.

Hükümet akaryakıt, doğalgaz ve elektrik fiyatlarını %45’e varan oranlarda artırmak zorunda kaldı.

Pakistan’ın döviz rezervleri de değer kaybetti, Şubat ayında yaklaşık 16 milyar dolardan Haziran’da 10 milyar doların altına düştü ve bu da ülkenin tipik iki aylık ithalatını karşılamaya zar zor yetiyor.

PAKİSTAN-EKONOMİ-ANKET
Pakistan Maliye Bakanı Miftah İsmail (solda), Planlama ve Kalkınma Bakanı Ahsan Iqbal (İ) ve Maliye Bakanı Hamed Yaqoob Sheikh, 9 Haziran 2022’de İslamabad’daki açılış töreninde ‘Ekonomi Araştırması 2021-22’yi sergiliyor.

FAROOQ NAEEM/AFP/Getty


Mayıs ayında İslamabad, ulusal nakit rezervlerini korumak amacıyla düzinelerce temel olmayan lüks ürünün ithalatını kısıtladı. Yeni Başbakan Şebaz Şerif liderliğindeki hükümet geçtiğimiz günlerde 47 milyar dolarlık bir bütçe sundu. Uluslararası Para Fonu’nu ikna etmeye yönelik 6 milyar dolarlık ekonomik kurtarma programını yeniden başlatmak için. Bu yardım, Pakistan’ın mali durumuyla ilgili sorular nedeniyle bu yılın başlarında askıya alındı.

İkbal, Pakistanlıların ülkelerinin ekonomik krizi atlatmasına yardımcı olmak için temel gıda tüketimini kısıtlamasını öneren ilk politikacı değil. Bir önceki iktidar partisinden milletvekili Riaz Fatyana, Pakistanlıların çoğu ithal edilen un tüketimini azaltmak için daha az gözleme yemeleri gerektiğini önererek öfkeyi çekti.

Çalıştığı hükümet daha sonra liderliğine yönelik bir güvensizlik oyu sonrasında görevden alındı.Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/pakistan-tea-ecomomy-minister-ahsan-iqbal/

Yorum yapın