Yüksek Mahkeme, İkinci Değişikliği ihlal ettiği için New York’un gizli taşıma yasasını düşürdüYüksek Mahkeme, İkinci Değişikliği ihlal ettiği için New York'un gizli taşıma yasasını düşürdü

ABD Yüksek Mahkemesi, tabanca sahiplerinin gizli bir silah taşımak için bir lisans almak için “uygun neden” göstermelerini gerektiren, ateşli silahların yayılmasıyla mücadele için devlet düzeyindeki çabalara bir darbe indiren bir asırlık New York yasasını iptal etti. İkinci Değişiklik korumalarının kapsamını potansiyel olarak genişletiyor.

Kanun, tabanca sahiplerinin, mülkiyeti korumak veya diğer gerekçelerle sadece gizli bir silah taşımak yerine, meşru müdafaa sebepleri de dahil olmak üzere “haklı sebep” göstermelerini şart koşuyor.

Bu durumuda New York Eyaleti Tüfek ve Tabanca Derneği Inc v Bruenmahkemeden İkinci Değişikliğin hükümetin ateşli silah sahiplerinin meşru müdafaa için evlerinin dışında tabanca taşımasını yasaklamasına izin verip vermediğini değerlendirmesi istendi – bu, Amerikalıların silahları nasıl ve nerede taşıyabileceklerine ilişkin gizli taşıma kısıtlamaları ve kuralları konusundaki emsalleri alt üst edebilecek bir zorluktur. ABD genelinde.

Mahkemenin muhafazakar çoğunluğu örgüt lehine 6-3 karar verdi Yargıç Clarence Thomas tarafından yazılan bir görüşe göre.

Davadaki bir karar, New York, Buffalo’daki bir süpermarkette 10 Siyah insanın ırkçı cinayetleri de dahil olmak üzere, eyalet yasama organlarında ve Kongre’de ve Beyaz Saray’da silah kontrolü ve dalgalara karşı tekrarlanan başarısızlıklarla ilgili tartışmaları yeniden canlandıran birkaç ölümcül katliamın ardından geldi. ABD’de kitlesel çekimler ve silahlı şiddet.

Silah hakları savunuculuğu grubu avukatlarından ve gizli taşıma lisansı başvuruları reddedilen iki adamdan, İkinci Değişikliğin evin ötesine uzanan meşru müdafaa için bir silah taşıma hakkını koruduğunu savunarak sözlü argümanlar duyuldu.

California, Hawaii, Maryland, Massachusetts, New Jersey ve Rhode Island benzer “uygun neden” gereksinimlerine sahiptir.

Yargıçlar Elena Kagan ve Sonia Sotomayor’un katıldığı muhalefet görüşünde Yargıç Stephen Breyer, ülkedeki silahlı şiddet salgınına değindi ve son yıllarda kapsamlı bir toplu silahlı saldırı listesi sundu.

“Yalnızca bu yılın başlangıcından bu yana … halihazırda 277 toplu çekim rapor edildi – günde ortalama birden fazla” dedi.

Her iki aile içi anlaşmazlıkta da silahların yaygınlığını vurguladı ve “bir kadının silaha erişimi varsa, tacizci bir partner tarafından öldürülme olasılığının beş kat daha fazla olduğunu” belirten bir araştırmaya ve “silah şiddetinin sonuçlarının nasıl ortaya çıktığına” dikkat çekti. orantısız bir şekilde renkli topluluklar ve Siyah topluluklar tarafından karşılanır. ”

“Birçok devlet, kimlerin farklı türde ateşli silahlar satın alabileceğini, taşıyabileceğini veya kullanabileceğini çeşitli şekillerde sınırlayan yasalar çıkararak az önce açıklanan silahlı şiddetin bazı tehlikelerini ele almaya çalıştı” diye yazdı. “Mahkeme bugün devletlerin bunu yapma çabalarına ciddi şekilde yükleniyor.”

Mahkemelerin, devletleri ateşli silahları düzenlemeye zorlayan “silah şiddetinin ciddi tehlikelerini ve sonuçlarını” dikkate almalarının hem “anayasal olarak uygun” hem de “gerekli” olduğunu savundu.

Yargıç Breyer, “önce bir delil kaydının geliştirilmesine izin vermeden ve devletin silah şiddetini önleme konusundaki zorlayıcı çıkarını dikkate almadan” yalnızca davadaki davacıların argümanlarına dayanarak New York yasasını iptal etme kararını kınadı.

Yargıç Samuel Alito, New York yasasının Buffalo’da “o faili durdurmadığını” söyleyerek Yargıç Breyer’in muhalif görüşünü eleştirdi. Ayrıca, intihar ve aile içi anlaşmazlıklarda silah kullanımına ilişkin istatistiklerin konu ile “ilgili” olmadığını iddia ederek muhalif görüşü kınadı.

Verilerin mevcut olduğu en son yıl olan 2020’de, ABD Hastalık Kontrol ve Hastalık Kontrol Merkezlerine göre ABD’deki tüm silahla bağlantılı ölümlerin yüzde 54’ü intihar (24.292), yüzde 43’ü cinayetti (19.384). Önleme.

New York Valisi Kathy Hochul yaptığı açıklamada, “Silah şiddetine ilişkin ulusal bir hesaplaşma anında, Yüksek Mahkeme’nin gizli silah taşıyabilenleri sınırlayan bir New York yasasını pervasızca iptal etmesi çok çirkin” dedi.

Ofisinin eyaletteki silah kontrol mevzuatını genişletmek için özel bir yasama toplantısı düzenlemeyi düşünebileceğini söyledi.

New Yorkluları silahlı şiddetten korumak için elimden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğim” dedi.

New York Kongre Üyesi Ritchie Torres, kararın New York ve başka yerlerde “silah şiddeti krizini derinleştireceğini” söyledi.

“Uygun sebep gereksinimini aşağı çekmek, [the Supreme Court] yaptı, ortalama bir insanın, nüfus yoğunluğu kadar yoğun bir şehirde bile, toplum içinde silah taşımasına izin vermek anlamına geliyor. [as New York City]”dedi.

“NYC’de bildiğimiz şekliyle hayat, daha da kötüsü için kökten yeniden şekillendirilebilir” dedi.

Belediye yetkilileri, Yargıtay’ın kararı için ofislerini hazırlıyor; Belediye Başkanı Eric Adams, Manhattan bölge savcısı Alvin Bragg ve şehir ve eyalet yetkililerinin yasal zorluklara dayanabilecek silah kontrol politikalarını destekleme çabalarını değerlendirdikleri bildiriliyor.

Ulusal Tüfek Derneği başkan yardımcısı Wayne LaPierre, mahkemenin kararını silah sahipleri için bir “dönüm noktası kazanımı” olarak selamladı ve silah hakları aktivistlerinin şehirlerde ve eyaletlerde “anayasaya aykırı rejimlerle” savaşlarını “döner kapılı ceza adaleti” ile doğruladığını söyledi. sistemler, nakit kefalet yok ve kolluk kuvvetlerinin artan tacizi.”

Ülkenin yüksek mahkemesi, önümüzdeki günlerde bir karar da dahil olmak üzere, önümüzdeki günlerde beklenen yüksek profilli görüşlerin bir listesiyle görev süresinin sonuna yaklaşırken kararını verdi. Dobbs ve Jackson Kadın Sağlığı Örgütü, 1973’te dönüm noktası niteliğindeki kararı bozarak birçok eyalette yasal kürtaj erişimini ortadan kaldırabilir. Roe v Wade.

Bu gelişmekte olan bir hikayeKaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/supreme-court-new-york-concealed-carry-law-b2107858.html

Yorum yapın