Yüksek Mahkeme, New York’un gizli taşıma yasasını silah reformu savunucularına darbe olarak bozdu


Perşembe günü ABD Yüksek Mahkemesi, New York eyaletinin halka açık yerlerde gizli tabanca taşıma konusundaki sınırlarını anayasaya aykırı bularak, ateşli silah şiddetinin nasıl ele alınacağı konusunda derinden bölünmüş bir ülkedeki silah hakları savunucularına önemli bir zafer kazandırdı.

Mahkemenin muhafazakar yargıçların çoğunlukta olduğu ve liberal yargıçların muhalif olduğu 6-3 kararı, 1913’te çıkarılan eyalet yasasının, ABD Anayasasının İkinci Değişikliği kapsamında bir kişinin “silah tutma ve taşıma” hakkını ihlal ettiğini tespit etti.

Yargıç Clarence Thomas tarafından yazılan bir görüşte, yargıçlar, iki silah sahibi ve Cumhuriyetçilerle yakından uyumlu etkili bir silah hakları grubu olan Ulusal Tüfek Derneği’nin New York üyesi tarafından yasaya meydan okuyan bir alt mahkeme kararını bozdu.

Thomas, ABD’nin en kalabalık dördüncü eyaleti olan New York’taki kısıtlamanın anayasaya aykırı olduğunu, çünkü “sıradan nefsi müdafaa ihtiyacı olan yasalara saygılı vatandaşların silah bulundurma ve taşıma haklarını kullanmalarını engellediğini” söyledi.

New York Valisi Kathy Hochul, Buffalo, NY ve Uvalde, Teksas’taki toplu silahlı saldırılardan sonra şu anda meydana gelen “silah şiddetine ilişkin ulusal hesaplaşma” göz önüne alındığında, kararı “çirkin” olarak nitelendirdi.

Hochul, “Bu karara yanıt olarak, yasama meclisinin özel bir oturumunu çağırmak da dahil olmak üzere seçeneklerimizi yakından gözden geçiriyoruz” dedi.

Senato silah güvenliği yasasını yakında oylayacak

Suçu kilit bir öncelik haline getiren birinci sınıf New York Belediye Başkanı Eric Adams, vali ile aynı fikirde.

Seçim siyasetine girmeden önce uzun bir polislik kariyerine sahip olan Adams, “Basitçe söylemek gerekirse, bu Yüksek Mahkeme kararı New Yorkluları daha fazla silahlı şiddet riski altına sokacak” dedi.

“Bu karar için hazırlanıyoruz ve şehrimizi korumak için federal, eyalet ve yerel ortaklarımızla birlikte çalışmak için mümkün olan her şeyi yapmaya devam edeceğiz.”

Bu bahardaki son kitlesel çekimler, federal düzeyde on yıllardır ilk kez iki partili silah reformuna daha yakın olan ABD Senatosu milletvekillerini harekete geçirdi. Mecliste bir oylama Perşembe günü geç saatlerde gerçekleşebilir.

80 sayfalık İki Taraflı Daha Güvenli Topluluklar Yasası, devletleri silahları tehlikeli olduğu düşünülen kişilerin elinden uzak tutmaya ve aile içi şiddet veya çocuk olarak önemli suçlardan hüküm giymiş olası silah alıcıları için arka plan kontrollerini sıkılaştırmaya teşvik edecek.

ABD Başkanı Joe Biden da dahil olmak üzere Demokratlar tarafından tercih edilen, saldırı tipi tüfeklerin veya yüksek kapasiteli dergilerin yasaklanması gibi daha kapsamlı silah kontrol önlemlerini içermiyor.

Biden yaptığı açıklamada, Yüksek Mahkemenin kararından “derin hayal kırıklığına uğradığını” söyledi.

Başkan, “Buffalo ve Uvalde’deki korkunç saldırıların yanı sıra ulusal manşetlerde yer almayan günlük silahlı şiddet eylemlerinin ardından, Amerikalı kardeşlerimizi korumak için toplum olarak daha fazlasını yapmalıyız – daha az değil” dedi. .

Yargıçlar Steven Breyer, Elena Kagan ve Sonia Sotamayor mahkemenin kararına karşı çıktılar.

Breyer, Buffalo da dahil olmak üzere son zamanlardaki bir dizi toplu silahlı saldırıyı uzun muhalefetinde sıraladı, ancak bir fikir birliği içinde, Yargıç Samuel Alito bunun alaka düzeyini sorguladı.

Alito, “Bu davada söz konusu olan New York yasası açıkça bu faili durdurmadı” dedi.

Cumhuriyetçi New York kongre üyesi Elise Stefanik, kararı “New York’un New Yorkluların İkinci Değişiklik haklarını parçalamaya yönelik utanç verici girişimi” için bir düzeltici olarak övdü.

Üst mahkemeden yılların en önemli silah kararı

Karar, mahkemenin on yıldan fazla bir süredir silah haklarına ilişkin en önemli açıklamasını temsil ediyor. Mahkeme 2008’de Columbia Bölgesi’nden gelen bir davada ilk kez bir kişinin meşru müdafaa için evde silah bulundurma hakkını tanıdı ve 2010’da bu hakkı eyaletlere uyguladı.

Yeni karar, mahkemedeki muhafazakar çoğunluğun İkinci Değişiklik haklarının kapsamlı bir şekilde okunmasına nasıl sempati duyduğunun altını çizdi.

İZLE l Senatörler, silah yasası paketindeki ilerlemeyi selamlıyor:

Yüksek Mahkeme, New York'un gizli taşıma yasasını silah reformu savunucularına darbe olarak bozdu

Silah kontrol tasarısı ABD Senatosu’ndaki ilk engeli aştı

Bazı Cumhuriyetçiler, ABD Senatosu’nda Demokratların kontrolündeki Temsilciler Meclisi’nden hafta sonuna kadar geçmesi beklenen bir silah kontrol yasası için oylamada Demokratlara katıldı.

New York yasasının “uygun sebep” şartına göre, sınırsız gizli taşıma izni arayan başvuru sahipleri, bir eyalet ateşli silah ruhsatlandırma görevlisini spekülatif olmaktan ziyade gerçek bir meşru müdafaa ihtiyacı konusunda ikna etmelidir. Yetkililer, avlanma veya hedef talimi gibi belirli faaliyetlerle sınırlı lisanslar da verebilirler.

Karar, çok daha fazla kişinin eyalette gizli tabanca taşıma ruhsatını almasına yol açabilir, diğer eyaletlerdeki benzer kısıtlamaları baltalayabilir ve yargıçların Anayasa uyarınca daha şüpheci bir gözle incelemelerini gerektirerek ülke çapında diğer türdeki eyalet ve yerel ateşli silah kısıtlamalarını tehlikeye atabilir. .

Ateşli silah güvenlik grupları ve silah kontrol aktivistleri, New York’a karşı kapsamlı bir kararın, mahkemeler tarafından tehlikeli kabul edilen kişilerin ateşli silahlarını hedef alan “kırmızı bayrak” yasaları, silah alıcıları için genişletilmiş ceza arka plan kontrolleri veya izlenemez satış kısıtlamaları gibi silah önlemlerini baltalayabileceğinden korkuyorlardı. çevrimiçi satın alınan bileşenlerden monte edilen hayalet” silahlar.

Ayrıca böyle bir kararın havaalanları, adliyeler, hastaneler ve okullar gibi hassas yerlerdeki silah yasaklarını tehlikeye atabileceğinden korktular.

ABD Yüksek Mahkemesi’nin kararını okuyun:

Kaynak : https://www.cbc.ca/news/world/us-supreme-court-guns-1.6498806?cmp=rss

Yorum yapın