Yüksek Mahkeme, yargıçlar Roe v Wade’in geleceği hakkında karar vermeye hazırlanırken bu hafta başka bir görüş yayınlama günü eklediYüksek Mahkeme, yargıçlar Roe v Wade'in geleceği hakkında karar vermeye hazırlanırken bu hafta başka bir görüş yayınlama günü ekledi

ABD Yüksek Mahkemesi, yargıçların görev sürelerinin sonuna yaklaştığı ve kürtaj erişimini engelleyebilecek bir karar ve İkinci Değişiklik haklarını, devlet okullarında iklim krizi ve din.

Mahkeme, yargıçların görüşlerini 23 Haziran Perşembe ve 24 Haziran Cuma günü açıklayacaklarını duyurdu.

Mahkeme, o günlerde saat 10:00 ET’den başlayarak 10 dakikalık aralarla görüşlerini web sitesinde yayınlayacaktır.

Görüşler tipik olarak ters sırada açıklanır – örneğin, mahkemedeki en yeni yargıç olan Yargıç Amy Coney Barrett tarafından yazılan o günlerde açıklanacak olan görüşler önce gelir, ardından Yargıçlar Brett Kavanaugh, Neil Gorsuch tarafından yazılanlar gelir. , Elena Kagan, Sonia Sotomayor vb.

Baş Yargıç John Roberts’ın kararları genellikle en son yayınlanır.

içinde bir karar Dobbs – Jackson Kadın Sağlığı Örgütü 1973’teki dönüm noktası niteliğindeki kararı bozması bekleniyor Karaca v Wade ve 1992’deki onaylayıcı kararı Planlanan Ebeveynlik vs Caseykürtaj bakımı için anayasal korumayı onaylayan davalar.

Yargıç Samuel Alito tarafından kaleme alınan sızdırılmış bir görüş taslağı, yüksek mahkemenin muhafazakar çoğunluğunun, bir düzineden fazla eyalette kürtajı hızla veya derhal yasadışı hale getirebilecek ve düzinelerce üreme sağlığı kliniğinin kapanmasını zorlayabilecek onlarca yıllık emsal kararı bozmaya hazır olduğunu gösteriyor. .

bu Dobbs dava, hamileliğin 15. haftasında kürtajı yasaklayan bir Mississippi yasasını içeriyor; en Karaca karar, hamileliğin 23 veya 24 haftasına kadar kürtaj bakımı için anayasal korumaları teyit ederken, Casey Karar, devletlerin kürtaj erişimine “gereksiz bir yük” koymasını yasaklamaya çalıştı. Devletin avukatları, mahkemeden “seçmeli kürtajla ilgili tüm yaşam öncesi yasakların anayasaya aykırı olup olmadığını” değerlendirmesini istedi.

3 Aralık 2021’de, hakimler mahkemede sözlü savunmaları duyduktan iki gün sonra Dobbs davasında, yargıçlar, son davalara ilişkin ön oylamalar için düzenli olarak planlanan haftalık konferansları için toplandılar.

Son üçü Donald Trump tarafından atanan yargıçlar Alito, Clarence Thomas, Amy Coney Barrett, Neil Gorsuch ve Brett Kavanaugh, davadaki ana soruya “hayır” oyu verdi. siyaset, 10 Şubat tarihli sızdırılan görüş taslağını yayınladı.

Mahkemenin taslağın sızdırılmasıyla ilgili soruşturması sürüyor.

Kamuoyu, hangi görüşlerin önceden açıklanacağını veya herhangi bir günde kaç tanesinin açıklanacağını bilmiyor. Listeye bir “R” numarası eklendiğinde o gün yayınlanan görüşleryargıçlar o gün için verdikleri kararları açıklamayı bitirdiklerinin sinyalini verdiler.Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/roe-v-wade-supreme-court-ruling-b2106924.html

Yorum yapın