Yunanistan Başbakanı Miçotakis: Türkiye’yle diyalog kanalları asla kapatılmamalı


Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis

Kaynak, EPA

Bugün Kıbrıs’ı ziyaret eden Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ülkesinin Türkiye’yle ilişkiler konusunda, “iyi niyetli diplomatik kuralların dışına çıkan söylemlere” karşı olduğunu söyledi. Miçotakis, “Kararlı ve soğukkanlı olmaya devam edeceğiz. Diyalog kanalları asla kapatılmamalı” dedi.

Miçotakis, “Bu yaklaşımımızın doğruluğuna ve en zor zamanlarda bile diyalog kanallarımızı açık tutmakla suların durulacağına inanıyorum” diye konuştu.

Miçotakis, önceki gün Yunanistan Devlet Televizyonu ERT’ye verdiği özel mülakatta da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Benim için artık Miçotakis diye birisi yok” sözünün hatırlatılması üzerine “Sayın Erdoğan’la elbette görüşeceğiz, zaten görüşmeliyiz de” demişti.

Kaynak, EPA

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün İstanbul’da cuma namazı çıkışı gazetecilere yaptığı açıklamada, “Yunanistan’la ilgili olarak özellikle sürece yönelik tepkilerimi ortaya koydum. Dürüst siyasetçi karşımda olmadığı sürece bunlarla bir daha görüşmeyeceğimi ve Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey toplantılarımızı bitirdiğimizi ve ‘Yunanistan’la Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı da yapmayacağız’ dedik. Bu yıl yapılacak olan bu toplantıyı da yapmıyoruz” demişti.Kaynak : https://www.bbc.co.uk/turkce/haberler-dunya-61840399?at_medium=RSS&at_campaign=KARANGA

Yorum yapın